Házi krémes

Gasztro

Házi krémes

Húsvétkor szinte bizonyosan mindig készült nálunk házi krémes. Mivel ilyenkor, a disznóvágások után minden háznál akadt egy adag háj, pont megfelelő volt ez a recept. Ráadásul a krémhez számos tojásra is szükség van, így még inkább kapcsolódik és illő is ehhez a szép ünnephez.

Hozzávalók:

  • 25 dkg liszt
  • 50 dkg háj
  • 3 ek 10 százalékos ecet
  • 65 dkg liszt
  • 2 tojássárgája
  • 0,5 dkg só
  • 5 dkg cukor
  • kb. 3 dl langyos víz

A krémhez:

  • 1 liter tej
  • 2 rúd vanília
  • 24 dkg tojássárgája
  • 15 dkg cukor
  • 9 dkg keményítő
  • 20 dkg tojásfehérje
  • 17 dkg cukor

 

Tovább olvasok

Elkészítés

A hájat alaposan megtisztítjuk, leszedjük a hártyáról, kiszedjük belőle az ereket. Ezután ledaráljuk, majd hozzáadunk 3 evőkanál ecetet, és összegyúrjuk a liszttel. Felhasználásig hideg helyen tároljuk.

Ezután elkészítjük a rétestésztát. A lisztet a tojások sárgájával, a csipet sóval, a cukorral és kb. 3 dl langyos vízzel alaposan összedolgozzuk. Ha úgy érezzük, hogy túl lágy, adhatunk hozzá még kevés lisztet.

A tésztánkat ezután hosszasan és jól megdolgozzuk: ha gyúrjuk és a deszkához csapkodjuk, akkor sima és jó levegős lesz. Végül 30-40 percig egy tállal letakarva langyos helyen pihentetjük.

Pihentetés után vékonyra nyújtjuk a tésztát, és megkenjük a háj egyharmad részével, majd hajtogatjuk. Nagyon fontos megjegyezni a hajtogatás receptjét, mert ez a hájas tészta sikerének titka. Tehát van egy nagy, téglalap alakúra nyújtott tészta megkenve a hájjal. A téglalap hosszabbik oldalának felénk eső részét felhajtjuk a tészta kétharmadáig, majd a felső, maradék egyharmad részt ráhajtjuk. Így három réteg lesz egymáson. Ezt követően a jobb kezünkkel felhajtjuk jobbról szintén a tésztacsík kétharmadáig a tésztát, és a maradék egyharmadot pedig a bal kezünkkel aláhajtjuk. Egy fogvájóval jelöljük be a tészta felénk eső oldalát, mert amikor ismételjük a hajtogatást, akkor ugyanebben az állásban kell folytatni. Így véletlenül sem forgatjuk el.

Ezután a hűtőszekrénybe téve újra pihentetjük, majd még kétszer megismételjük a műveletet, tehát nyújtjuk a tésztát, majd megkenjük a hájjal, és újra hajtogatjuk.

Végül négyszögletesre nyújtjuk, és négy egyenlő részre vágjuk.

Két lapra lesz szükségünk a krémeshez. A hájas tészta másik feléből készülhet szerelmes levél, hájas rétes vagy sós, sajtos hájas rúd.

Két egyenlő nagyságú lapot nyújtunk. Ezeket egy megzsírozott és liszttel megszórt tepsi tetején 220 fokon körülbelül 5-5 perc alatt kisütjük, majd hagyjuk kihűlni.

A krémhez a tejet feltesszük forralni a vaníliával. Közben a tojások sárgáját 15 dkg cukorral és a keményítővel simára keverjük. Amikor a tej már forró, kb. 60- 70 fokos, kimerünk belőle egy keveset, és a sárgájás keverékhez öntjük, közben végig keverjük. Erre a műveletre azért van szükség, hogy kiegyenlítsük a hőmérsékleteket. Ha a tej felforrt, folyamatos keverés mellett beleöntjük a sárga krémet, majd az egészet addig melegítjük, míg újra felforr, és besűrűsödik. Közben a fehérjét 17 dkg cukorral együtt kemény habbá verjük. Ha a krém elkészült, lehúzzuk a tűzről, és a fehérjehab egyharmadát erőteljes mozdulatokkal elkeverjük benne. A maradék habot laza mozdulatokkal egy kézi habverő segítségével szintén hozzáadjuk. Miután a krém kihűlt, megtöltjük a lapokat, és a krémesek tetejét megszórjuk vaníliás porcukorral. Azonnal tálaljuk, hogy a lap még roppanós maradjon!

Ajánljuk még:

Vágott vagy mű? A kérdés nem is olyan egyszerű

Örök karácsonyi dilemma, hogy élő- vagy műfenyőt díszítsünk az ünnepre: nagyon megosztó téma. Mi azonban visszafogottságra és alaposabb átgondolásra invitálunk mindenkit, mert a kérdés egyrészt közel sem olyan egyszerű, mint gondolnánk, másrészt ebből fakadóan talán nem is olyan egyértelmű, melyik a helyes megoldás.