Gasztro

Baguette

Fekete Gergő receptje.

Hozzávalók:

  • 325 g víz
  • 425 g liszt
  • 200 g poolish (50 g teljes kiörlésű liszt + 50 g kenyérliszt + 100 g víz + borsónyi élesztő)
  • 200 g természetes kovász
  • 14 g só

 

  • A fiselhez és fugashoz fekete és zöld olívabogyó.

Tapenade:

  • 1 kis üveg fekete, aszalt olívabogyó
  • zöld olívabogyó ízlés szerint
  • olívaolaj
  • 2-3 szem aszalt paradicsom
  • friss majoranna
  • 1-2 gerezd fokhagyma

Elkészítés:

A poolishoz, vagyis az előtésztához elkeverünk 50 g teljes kiőrlésű lisztet 50 g kenyérliszttel, 100 g vízzel és egy borsónyi élesztővel. Ezt kb. 3 órán át hagyjuk habosodni.

Kimérünk 325 g szobahőmérsékletű vizet, ebben elkeverjük a kovászt és az előtésztát. Ezután hozzáadjuk a lisztet, és elkezdjük bedagasztani. Hozzáadjuk a sót is. Simára kidolgozzuk, majd egy kiolajozott, zárható edénybe tesszük. A következő másfél órában 30 percenként meghajtogatjuk. A tészta szélét óvatosan felhúzzuk, majd ráhajtjuk az ellentétes oldalra. Ezt négy oldalról elvégezzük. A harmadik hajtogatás után 24 órára hűtőbe tesszük. A hűtési idő alatt még kétszer meghajtogatjuk.

Ha fiselt és fugast is szeretnénk készíteni, akkor a tészta egy részét egy másik edénybe tesszük, és belehajtogatjuk a felaprított olívát is.

Másnap elővesszük a tésztát, és elkezdjük a formázást. A tésztából 250 grammos darabokat szakítunk, majd gömbölyítjük őket, és hőmérséklettől függően 5-20 percig pihenni hagyjuk.

Ezután elkezdjük a baguette-ek formázását. A lényeg, hogy feszesre húzzuk a tészta felületét. Ehhez óvatosan meghúzzuk a tésztát a közepe felé, és hosszúkásra formázzuk. Ezután újabb pihenő következik, majd újra feszesítjük a tésztát, és meg is sodorjuk. A tésztát magunk elé téve középről indulva, a tenyerünkkel kifelé sodorjuk, a végeket pedig csúcsosra formázzuk. Ezt a lépést csak kétszer tudjuk elvégezni, különben a baguette-ünk elveszíti a formáját.

Ha készen vagyunk, akkor rögtön sütőpapírra tesszük a baguette-ket, és ezután már csak a papírral együtt mozgatjuk. Hagyjuk még kelni őket. Akkor jók, amikor már domborúvá válnak. Közben a sütőt egy sütőlappal együtt előmelegítjük a lehető legmelegebbre, kb. 240-250 fokra. A sütőlap lehet pizzakő, kerámia járólap vagy csempe is.

A forró lapra óvatosan emeljük rá a sütőpapírral együtt a baguette-et, és elvégezzük a bevágást egy pengével vagy egy recés, éles késsel. A bevágásokat hosszanti irányban ejtjük meg, majdnem párhuzamosan a baguette-tel, és félig átfedésben egymással. Kb. 3-4 bevágás fér rá egyre.

Ezután betesszük a sütőbe, és az első két percben gőzösítjük a sütőteret. A bageutte-eket szép pirosra sütjük, a sütés vége előtt pár perccel kiengedjük a gőzt.

A fugast sütés előtt kissé széthúzzuk, és 4-5 vágást ejtünk rajta úgy, hogy teljesen átlyukadjon. A fiselt vékony rúdra sodorjuk. Ezeket is úgy sütjük meg, ahogyan a baguette-et, viszont a felületüket sütés után rögtön megkenjük olívaolajjal.

A tapenad-hez az olívákat kimagozzuk, apróra vágjuk, elkeverjük az aszalt paradicsommal, ízesítjük sóval, majorannával, fokhagymával, majd pedig meglocsoljuk olívaolajjal.

 

 

 

 

Ajánljuk még:

Citromos túrókrémmel töltött tészta

Nagyanyám nem ismerte a raviolit. Fogalma sem volt, hogy a töltött laskát az olaszok így hívják. Csak szerette derelyevágóval felcakkozni a frissen gyúrt és nyújtott házi tésztát, közéje pedig legtöbbször tehéntúró, juhtúró vagy hagymára pirított szalonna került. Hússal ritkábban készítette, de kétségtelen, hogy ezt az egyszerű fogást ezerféleképpen variálhatjuk. Ezúttal egy citromos, túrókrémes változatot mutatunk.