Védett növényeink: az egypelyvás csetkáka
Olvasási idő: 2 perc

Védett növényeink: az egypelyvás csetkáka

2001-ben nyilvánították védetté az egypelyvás csetkákát (Eleocharis uniglumis), a palkafélék családjának jeles képviselőjét. Nem gyakori szereplője a leírásoknak, és használatával kapcsolatban sem állnak rendelkezésre hiteles források, de rokonaival együtt értékes tagja a természet rendszerének, és szükséges eleme a kellően változatos környezetnek.

A palkafélék vagy más néven sásfélék (Cyperaceae) a perjevirágúak rendjének (Poales) családja – jelenleg 3200 fajuk ismert. Közös tulajdonságaik, hogy a tövénél csomós háromélű- vagy hengeres száruk van; leveleik három sorban állnak, szálasak és a hüvelyük zárt; virágzatuk füzér vagy fejecske virágzat, termésük fel nem nyíló, zárt szemtermés és kivétel nélkül mind szélbeporzásúak. A csetkákák (Eleocharis) a róluk elnevezett Eleocharideae nemzetségcsoport egyetlen nemzetsége. Kozmopolita fajok tartoznak ide, az egész világon megtalálhatjuk őket: az Antarktisz és Nyugat-Szahara kivételével szinte mindenhol ott vannak.

Az egypelyvás csetkáka elsőre egy jelentéktelennek tűnő növény, ami sok, közönségesnek mondott fűszerű növényre hasonlít. Általában 10-50 centiméteres méretre fejlődik, és hosszú, vékony szárrésze apró ecsetszerű virágzattal zárul.

Évelő, tarackos fajunk, ami egyaránt megtalálható sűrű gyepet alkotó társulásokban és füves vagy sásos növényzetben szálanként nőve is.
Fotó: Wikipedia

Idehaza 8 csetkáka faj őshonos, és bár némelyikük sokkal kisebb, és apróbb jegyekben eltérőek, teljes bizonyossággal csak virágzatuk pár milliméteres részletei alapján határozhatjuk meg, pontosan melyik fajról is van szó. Az egypelyvás csetkáka esetében a fő bélyeg az, hogy ecsetszerű virágzatának legalján mindig egyetlen meddő pelyva ül.

Legnagyobb eséllyel nedves réteken, lápréteken, mocsárréteken találkozhatunk vele, mert a több centis vízborításban is jól érzi magát – persze csak ideiglenesen. Kaszálókon és legelőkön is előfordul, de nem ad értékes takarmányt, és a legelő állatok sem szeretik. Előnye viszont az, hogy a taposást jól bírja. Bokortanyás területek melletti üde réteken sok helyen megtalálhatjuk, helyenként nagy tömegben is él. 

Fotó: Wikipedia / Forest & Kim Starr 

Májusban kezd virágozni, és egészen augusztusig megfigyelhetjük éledését. Idehaza az Északi-középhegység, a Dunántúli-középhegység, a Bakony, a Balaton-felvidék, a Dunántúl és az Alföld területein jegyezték fel állományait. És bár külleme nem teszi kiemelkedővé,

a világ egyre több pontján válik ritka növénnyé,

ezért egymást követik védetté nyilvánításai szerte a világon. Horvátországban és Luxemburgban kritikusan veszélyeztetettnek minősül, Franciaországban (Midi-Pyrénées) pedig regionális védelem alatt áll.  

Fotó: Wikipedia / Harry Rose 

A veszélyeztetett fajok globális adatbázisa szerint még nem került felmérésre, hogy mik azok a fenyegetések, amelyek veszélyeztetik a faj fennmaradását, és egyelőre a legkevésbé veszélyeztetett kategóriába sorolták a RED List oldalán. Ennek ellenére, ahogyan azt már oly sokszor láthattuk a történelem során: egy adott faj szinte pillanatok alatt biztos helyzetből a súlyosan veszélyeztetett állapotban tud kerülni- így kevésbé rizikós értékelés ide vagy oda, érdemes kellő tisztelettel és távolságtartással kezelnünk a csetkákák képviselőt is.

Az egypelyvás csetkáka természetvédelmi értéke 5 000 forint.

 

Kapcsolódó tartalom
Milyen virágmagot vethetünk májusban?
Amrein Tamásné Miskolczi Boglárka | 2025. máj 09

Milyen virágmagot vethetünk májusban?

Ezeket a virágmagokat szórd el májusban a még üres ágyásokba!