Loreius Tiburtinus pompeji házának kertje
Olvasási idő: 3 perc

Loreius Tiburtinus pompeji házának kertje

A történelem híres kertjei
A szemfényvesztő vízjáték kertjének is nevezik Loreius Tiburtinus pompeji házának kertjét, amely mintegy ehhez illő módon a via dell' Abbondanza, vagyis a bőség utcáján épült. Pompei virágzó központjának területén helyezkedett el, és minden ízében egy kifinomult, kulturális elemekben bővelkedő oázist tárt a látogatók elé.

Hogy a valódi tulajdonos ki lehetett, az gyakran szakmai viták tárgya: egyesek szerint ugyanis Loreius és Tiburtinus két külön politikus volt, mások szerint pedig Octavius ​​Quarto volt az utolsó ismert háztulajdonos. Első feltárására 1916-ban került sor, amelyet 1918-ban, 1921-ben 1933-ban és 1935-ben illetve 1973-ban újabb ásatások követtek.

A történészek szerint a kert az időszámításunk előtti 3. század körül épülhetett, és egészen a 62-es földrengésig tartotta is magát, azonban a földrengés után a ház egy részét eladták egy másik tulajdonosnak, és függetlenítették a megőrzött részektől. A feltételezések szerint ekkor készült el az árkádos terasz (loggia) és a nagy kert is, amely 1800 négyzetméternyi szépséget nyújtott tulajdonosainak.

Loreius Tiburtinus pompeji házának kertje – Fotó: Wikipedia / Francesca de Maria
A kor meghatározó építészeti sajátossága a perisztilium, azaz a kertesített belső udvar volt.

Mivel az erőteljesen beépített területeken a fák ültetésére a térarányok miatt kevésbé volt lehetőség, inkább alacsony cserjék, nyírt buxus-sövények és virágágyások uralták a teret. A középső részek lesüllyesztésével létrehozott vízmedence térnövelő hatása miatt volt kedvelt, de okosan használták ki a környező lakószobákat temperáló tulajdonságait is.

A rómaiak szerették az örökzöld, alacsony cserjéket, a babérféléket, a mirtuszokat és a rozmaringot is, de krizantém, liliom és rózsa is színesítette a belső kerteket.

A kert képéhez hozzátartoztak az oltárok, szobrok is – főleg fehér márványból készültek, azzal a céllal, hogy az örökzöld növényekkel esztétikus kontrasztot alkossanak.

Az ásatások során találtak egy szarvast elfogyasztó oroszlánt, egy szfinxet, egy őzikét megtámadó vadászkutyát és egy kígyót fojtogató Herkules csecsemőt is a szoboralkotások között.

A pompeji lakóház kertjének domináns eleme az úgynevezett impluvium volt, egy vízgyűjtő medencerendszer, mely a tetőtérből, a compluviumból folyó esővizet fogta fel. Ezt később szökőkúttá alakították át, és egy növényágyással vették körül. A leírások szerint az évtizedek alatt

a kert közepén egy kutakból, vízmedencékből és hidakból álló vízrendszert alakítottak ki „szemfényvesztő vízjátékkal”. 

A kert részlete – Fotó: Wikipedia / Sarahhoa

Külön élményt nyújtott, hogy mintegy a kert folytatásaként a falakon is tovább éltek a természeti képek: madarak, növények, virágok, színek és formák töltötték meg a függőleges falazatok sivár egyeneseit.

A régészek az egykori biklinium, azaz kétszemélyes étkezőhelyiség maradványait is feltárták, amelynek heverőit is festészeti alkotások díszítették.

Az alsó euripus (csatorna, vizesárok) északról délre húzódik, és kettévágja a hosszú alsó kertet, amelyben egykoron gyümölcsfák onthatták terméseiket, és rendezett sorokban virágozhattak a legkülönfélébb pergolákra futtatott növények is.  Az alsó euripus északi vége lépcsős szökőkúttal ellátott oszlopos nymphaeumban végződik (ez a hellén és római kultúrákban a források fölé emelt nimfaszentélyt, emlékhelyet vagy templomot jelentette).  

De a kert további irányaiban is medencék, szökőkutak és gazdagon díszített épületelemek gazdagítják a területet. A digitális rekonstrukció képeiből egy olyan lakóház tárul elénk, amiben feltűnő elem a nagy területeket beborító pergolára futtatott növényhálózat, mintegy természetes zölddel körbe ölelve az alatta sétáló és beszélgető embereket. A kerítésekkel övezett pergolák között még sávos ágyások is lehetőséget adtak a cserjék és félcserjék ültetésére, így hiába a gazdag beépítettség, egy teljes növényi oázis képe tárul elénk.

Nyitókép: Wikipedia / Magistermercator

Kapcsolódó tartalom
5×5 tudnivaló a lila akácról
Halmos Monika | 2025. április 27

5×5 tudnivaló a lila akácról

Tudtátok, hogy a lila akác virágzására akár 10-15 évet is várni kell, ha magról kelt?