Egy majorság, amit Jézus látogatása tett szent hellyé
Olvasási idő: 4 perc

Egy majorság, amit Jézus látogatása tett szent hellyé

A történelem híres kertjei
Az egykor volt majorság ma a világ egyik leglátogatottabb zarándokhelye, amelynek őrzéséről nagy erőkkel gondoskodnak. Történelmi jelentőségű romjait nemzetek összefogásával őrizték meg az utókor számára, hogy biztonsággal körbevegye azokat az olajfa matuzsálemeket, amelyeknek tövében – az írások szerint – Jézus is megpihent. 

Dr. Dangelmayer Lipót így ír a Getszemáni-kertben rejlő történelmi örökségről az Esztergomi lap 1913-as júniusi számában: „Ezen kert mellett a déli oldalon vannak Jézus haláltusája ősi templomának újra felásott alapjai. Ezen templom helyén maradt jelző kőhöz később latin hagyomány Judás árulásának és a közelben levő három hatalmas kőtömbhöz a három apostol fekvő helyének emlékét tűzte. A latin getszemáni kerttől északra terül el az oroszok getszemáni kertje és az aranykupolákkal ékes Magdolna-templom. Az Olajfák-hegye alján elterülő mindeme szentélyek helyét régente és bizonyára eredetileg is a getsemáni kert foglalta magában. De ebből a tekintélyes területből a századok fejlődésén keresztül csak a kis latin getsemáni kert ősi olajfáival őrizte meg napjainkban a hagyomány folytonosságát, de meg van ennek a folytonosságnak is újabb kikezdésekben bővelkedő története.”

Vallástörténeti szempontból ezt a kertet jegyzik az egyik leghíresebbnek és legértékesebbnek:

a Getszemáni- vagy Gecsemáné-kert megannyi titkot és történetet rejt azokból az időkből, amelyekből csak távoli történetek maradtak fenn az utókor számára. Jeruzsálem óvárosától keletre fekszik, az Olajfák hegyének lábánál.

Getszemáni-kert az Olajfák hegyén – Fotó: Wikipedia / Tango7174

Héber nevének jelentése is az olajfák szimbólumához kötődik: az olajprés helyeként fordíthatjuk. A történészek szerint ugyanis

Jézus idejében az Olajfák hegyének lejtőjénél, a Getszemáni-kert területén egy major állt, amelyben olajprés működött.

Az Újszövetség történetei szerint Jézus kedvelt helye volt: az utolsó vacsorát is ennek közelében fogyasztotta el, majd a Getszemáni-kertbe ment, hogy tanítványaival virrasszon. „Közben odaért velük a Getszemáni nevű majorba. Üljetek le – mondta tanítványainak –, én arrébb megyek és imádkozom. Csak Pétert és Zebedeus két fiát vitte magával. Egyszerre szomorúság fogta el, és gyötrődni kezdett. Halálosan szomorú a lelkem – mondta nekik. – Maradjatok itt és virrasszatok velem! Valamivel odébb ment, és arcra borulva így imádkozott:

Atyám, ha lehetséges, kerüljön el ez a kehely, de ne úgy legyen, ahogy én akarom, hanem ahogyan te!
The old olive garden
Fotó: 123RF 

Aztán visszament tanítványaihoz, de alva találta őket. Szemére vetette Péternek: Még egy órát sem tudtok velem virrasztani? Virrasszatok és imádkozzatok, nehogy kísértésbe essetek. A lélek ugyan készséges, a test azonban erőtlen. Másodszor is elment, és így imádkozott: Atyám, ha nem kerülhet el ez a kehely anélkül, hogy ki ne igyam, legyen akaratod szerint! Amikor visszatért, megint alva találta őket. Erre otthagyta őket, újra elment, és harmadszor is ugyanazokkal a szavakkal imádkozott. Aztán visszament tanítványaihoz, s így szólt: Aludjatok csak és pihenjetek! Elérkezett az óra. Az Emberfiát a bűnösök kezére adják. Keljetek föl, menjünk! Nézzétek, itt jön, aki elárul” – szólnak a Szentírás sorai. 

Branched olive trees
Getszemáni-kert részlete – Fotó: 123RF  

A Getszemáni-kert tehát egyike a legfontosabb keresztény helyszíneknek: a 4. században szentélyt is állítottak itt, amit később a keresztesek bazilikává bővítettek. Ennek romjain épült meg 1919 és 1924 között a Nemzetek Temploma. A Minden Nemzetek Temploma (más néven az Agónia Bazilika) épületét az olasz Antonio Barluzzi tervezte, és a templom kupoláinak mozaikjait 16 különböző ország adományából építették fel: innen ered a neve is.

A fő apszisban lévő mozaikot Magyarország adta – az apszis jobb alsó sarkában látható a magyar címer is. 
A Nemzetek Temploma – Fotó: Wikipedia / Danny Lyulev 

Dalgermayer Lipót leírásai szerint nagy valószínűséggel a kertben főleg olajfákkal és szőlőkkel találkozhattak egykori látogatói. „Keleten a régi időben a szőlőt is és az olajat is sziklába vájt szabályos gödörben sajtolták, amelyből kifolyó nedvet egy másik szomszédos gödörben felfogták. Sok ilyen sajtót találtak Palesztina sziklás lejtőin. A bort azután tömlőkben vagy agyagkorsókban őrizték, míg az olajat ha nagyobb mennyiségű volt ciszternákban, vagyis sziklába vájt és cementtel gondosan kitapasztott, jól elzárható gödörben. Olajat ma is így tartják Palesztinában. A mai ugy nevezett Jézus haláltusának kápolnává átalakított barlangja tulajdonkép egy régi ciszterna, világosan látható a felső nyilás, a szája” – olvashatjuk. 

The holy Garden of Gethsemane
Getszemáni-kert részlete – Fotó: 123RF 

Az 1900-as évek beszámolóiból tudjuk azt is, hogy a fallal körülvett körülbelül 200 négyszögméter területű kertben nyolc öreg olajfa állt a bazilika építésekor, amelyek még tanúi lehettek a Jézus imájának és agóniájának.

Az öreg olajfák kerülete elérte a nyolc métert is, és kővel kirakott, kör alakú virágágyakkal voltak körbevéve.

„A színpompás különleges virágokból a kertésztestvér szívesen ad minden zarándoknak emlékül, sőt minden zarándok egy-egy olajfa levelet is kap és egy a Krisztus olajfáinak magvaiból készült rózsafüzért is” – tudjuk meg egy 1928-as beszámolóból. 

Jerusalem-Garden of Gethsemane
Getszemáni-kert részlete – Fotó: 123RF  

Ma a Szentföldi Ferences Kusztódia gondozza a kertet és a megmaradt öreg olajfákat, amelyeknek DNS-e egyező, ami azt jelenti, hogy egy közös anyanövény dugványaiból származhatnak. Hatalmas értékük van: hosszú évszázadok titkainak tudói.

Koruk ellenére a mai napig bőséggel teremnek: termésüket a világ minden tájáról érkező önkéntesek dolgozzák fel.

Nyitókép: 123RF

 

Kapcsolódó tartalom
Védett növényeink: a német csermelyciprus
Amrein Tamásné Miskolczi Boglárka | 2025. máj 27

Védett növényeink: a német csermelyciprus

Megjelenése pedig igen változatos: lehet karcsú habitusú, de elterebélyesedő is, vesszői pedig kezdetben sárgászöldek, majd később vörösesbarnára színeződnek.