Nincs mese, a gyerek mesét akar
Olvasási idő: 2 perc

Nincs mese, a gyerek mesét akar

Tévéellenes apukából gyakorló mesenéző lettem, de egy percig sem bánom.

Emlékszem, milyen lelkes voltam, amikor a kislányom megszületett. Határozott képem volt róla, hogy milyen értékek mentén szeretném elindítani az életben. Akkor úgy gondoltam, a tévét, a nonstop mesecsatornákat a lehető legkésőbb engedjük csak be a gyermekek életébe, akkor is gondosan megválogatva, hogy mit nézzenek rajta, mert az ilyen típusú mesék többségét szörnyűnek ítéltem. Most, majd kilenc év elmúltával kicsit másként látom a kérdést.

Akikkel akkoriban beszélgettem erről, úgy vélték, hogy nem csinálhatunk úgy, mintha nem a mai világban élnénk.

Nem zárhatjuk el a gyerekeket a mai élettől.

Persze, jó kérdés, ki dönti el, milyen a mai világ, és mit jelent az elzárás – mindenesetre fura volt barátainknál járva azt tapasztalni, hogy legalább két helyiségben párhuzamosan megy a televízióban vagy valamilyen eszközön a mese egész nap. Olyat is láttam, ahol a babaágy közvetlenül a hatalmas tévéképernyő alatt volt, ami persze szinte egész nap sugározta az adást.

Nagy kérdések ideje.

Úgy vélem, a gyermek lelki és szellemi fejlődése szempontjából alapvető kérdésekről van szó: mennyi idős kortól nézhet  mesét? Ha néz, mennyi ideig ülhet a tévé előtt egy nap, és milyen elosztásban? Egyáltalán milyen meséket vagy műsorokat nézhet? És bár nagy kérdéseknek tűnnek ezek, tapasztalataim szerint a legtöbb esetben –tisztelet a kivételnek! – nem foglalkoznak velük különösebben.

Ráébredtem, hogy egy-egy mese számukra nem ér véget a tévé kikapcsolásával. Talán épp ott kezdődik el igazán – ezért érdemes jelen lenni, velük lenni mese előtt és után is.

Időbe telt, de rájöttem, nem a gyerekeimet akartam elzárni a mai világtól, hanem attól féltem, hogy ők fognak engem kizárni a tévé miatt a saját világukból. Örülök, hogy nem így lett.

 

Kapcsolódó tartalom
Köszöntsük anyák napján édesanyatársainkat is!
Halmos Monika | 2025. máj 04

Köszöntsük anyák napján édesanyatársainkat is!

Tudtátok, hogy Kínában nemcsak a gyermekek és az unokák köszöntik édesanyjukat, nagymamájukat, hanem az édesanyák is felköszöntik egymást ezen a napon?