
Valóban, minimum tízszeresen éri meg most foglalni le a szilveszteri utakat, és nem csak anyagi megfontolásokból. Egy utazás ugyanis attól lesz igazán élvezetes, ha megfelelően van előkészítve, és ottlétünkkor csak a helyi élményekre kell már koncentrálnunk. Lássuk be, erre nem alkalmasak a last minute utak.
Az év végi utak egyre népszerűbbek, ezért a gyakorlott utazók már tavasszal vagy kora nyáron lefoglalják karácsonyi, szilveszteri utazásaikat. Nyár közepe van, tehát nemhogy korai volna, de nagyon időszerű gondoskodnunk szilveszter környéki utazásunk megtervezéséről és lefoglalásáról, mert ilyenkor vészesen fogynak a helyek.

Többek között azért is, mert a helyi szilveszteri programok olyan exkluzív események, amelyeken csak bizonyos számú vendéget tudnak fogadni, így az utazási irodák is kénytelenek a karácsonyi, szilveszteri utakat utaslistáit mihamarabb lezárni. Az ilyen, időponthoz kötött programok természetesen nem ismétlődnek, tehát nem olyanok, mint egy szafari, amelyre bármikor benevezhetünk, mert ha a korábbi turnusról lemaradnánk, később is indul csoport.
A rendszerváltás utáni időszak egyik legmarkánsabb karácsonyi „trendje” idehaza, hogy a nagy, év végi utazások már nem korlátozódnak a szilveszterezésre, hanem sokan már karácsonyt is távolabbi vidékeken töltik. Ezért eleve olyan utat keresnek, amely magában foglalja a karácsonyi időszakot is, és egy hosszabb, tartalmasabb útra neveznek be, éves szabadságukat is úgy tervezik, hogy az év végére maradjon a legtöbb pihenőidő.

Több előnyük is van a karácsonnyal egybekötött szilveszteri utaknak. Egyrészt nyilván mentesülünk az ünnepekkel járó itthoni zsúfoltságtól és a kötelező köröktől – nem mellesleg az ajándékozás sem okoz felesleges fejtörést. Ehelyett a karácsonyi büdzsét az utazásra fordíthatjuk, és az egész éves hajtás után végre rendesen kipihenhetjük magunkat, ráadásul nem mindennapi élményekkel térhetünk majd haza.
Ennél sokkal fontosabb, hogy a hosszabb utazás során szervezetünknek is lesz elég ideje akklimatizálódni a távolabbi éghajlat klímájához, így valóban élvezetes, aktív pihenésben lehet részünk.

Karácsony Srí Lankán és a Maldív-szigeteken – Ideális választás mindazok számára, akik a karácsonyt és a szilvesztert egzotikus, különleges környezetben szeretnék eltölteni. Srí Lanka lenyűgöző tájai, ősi templomai és gazdag kultúrája tartalmas ünnepi élményt kínál. Az UNESCO világörökségi helyszínek, mint Sigiriya vagy Dambulla egyedülálló bepillantást nyújtanak a sziget történelmébe. A körutazás során változatos programok várják az utazót – a buja teakertektől a buddhista szentélyeken át a nyüzsgő városokig. A Srí Lanka-i élmények után a Maldív-szigetek hófehér homokos partjai és kristálytiszta vizei tökéletes pihenést biztosítanak. Itt, a világ egyik legnyugodtabb tengerpartján, az év utolsó napjai valóban különlegessé válnak. A szilveszteri ünneplés a trópusokon felejthetetlen élményt nyújt, ahol a csodás környezet új szintre emeli az évbúcsúztatást. A kis létszámú csoportok személyesebb, bensőségesebb élményt tesznek lehetővé. Ez az út lehetőséget ad arra, hogy az ünnepeket a megszokottól eltérően, új kultúrák és tájak felfedezésével tegyük emlékezetessé.
Az utazási irodák rendszerint távoli, egzotikus helyszínekre szervezik karácsonyi és szilveszteri útjaikat, nem véletlenül. Az utazó számára ugyanis a ritmusváltás, a nyár a télben élménye valóságos lelki botoxként hat: az itthoni télből kiruccanni az óceán partjára, mezítláb gázolni a part homokjában, élvezni a tenger morajlását, feltöltődni D-vitaminnal, majd napbarnított bőrrel, kipihenten kezdeni az új évet januárban: igazi főnyeremény.

Ha meg akarunk ismerni egy kultúrát, igyekezzünk részt venni szokásaiban. Minden kutúra legkonzervatívabb szokásrétege az ünnepekben koncentrálódik. A hétköznapok világa sokkal gyorsabban asszimilálja az újdonságokat, a modern fejlesztéseket, amelyek megkönnyítik a mindennapi munkát és életet. Az ünnep viszont a kultúra reprezentatív szintje, s mint ilyen egyik feladata a történelmi tanúságtétel: magában hordozza régi idők gyakorlatait, azt a szellemiséget, amellyel az ősök létrehozták és működtették, majd örökül hagyták azt a normatív rendszert, amelyet kultúrának nevezünk.
Érdemes tehát szilveszter előtt útra kelni, hiszen a világ minden táján jelentőségteljes, kiemelt időszak ez, melyet az egyes népek saját kulturális hagyományaik szerint ünnepelnek. Így egyszerre kapunk betekintést egy másik kultúra hétköznapjaiba és ünnepeibe, és ismerünk meg különleges szilveszteri hagyományokat is. Nem mellesleg együtt örülhetünk a helyiekkel, hiszen eleve egy számukra is vidám időszakban érkezünk, így turistaként is vélhetően szívélyesebb fogadtatásban lesz részünk.

Az év végi ünnepségek a legtöbb helyen fesztiválhangulatú utcabálokban teljesednek ki, ahol mindenki barátságos, az emberek együtt örülnek és mondanak áldást, egymásnak is jót kívánva. Igazi energiabomba egy-egy ilyen vidám rendezvény, amelyen mi is feltöltődünk. Év végén kétségtelenül ránk is fér.
A vidám hangulatban különleges szokásoknak is tanúi lehetünk, ugyanis a rituális fordulópontokhoz kapcsolódóan minden kultúra őriz sajátos hiedelmeket, babonákat. Ezek egy része a történelem korábbi századainak emlékét őrzi, és minden ilyen szokás közelebb visz az adott kultúra mélyebb megértéséhez.

Közép- és Dél-Amerika országaiban az újévi viselet kötelező része a piros alsónemű, amely boldogságot és szerelmet biztosít az elkövetkezendő évre. Ugyanígy érdemes piros alsóneműben ünnepelni a szilvesztert Olaszországban és Spanyolországban is, hogy biztosítsuk szerencsénket a jövő évben. Ez a szokás nők és férfiak számára egyaránt releváns, és gyakran kifordítva hordják ilyenkor ezeket a darabokat, hogy szerencsevarázsló erejük még erősebb legyen.
A szokás Octavianus császár korából ered, amikor a piros színű kelme ritka és drága volt.
Egyszerre jelképezte a jómódot, hatalmat és az erőt. Később, a reneszánsz idején a büszkeség és a bátorság képzete is hozzákapcsolódott. Ha Mexikóba utazunk szilveszterkor, a piros fehérnemű feltétlen kerüljön bele a bőröndünkbe. Ha mehetnékünk támad, itt kapunk jó ötleteket, hová érdemes elutazni.

Ami nálunk a lencse, az a Fülöp-szigeteken a pöttyös minta. Szilveszterkor mindenki igyekszik valami pöttyöset viselni, az anyagi jólét reményében. A logika hasonló: kicsi, kerek, sok van belőle: legyen az új évben pénzből is legalább annyi, amennyi a pöttyből. Érdekes, hogy
ezen a napon a filippínók kimondottan tartózkodnak a pénzköltéstől, szerintük az ilyenkor nem jó ómen.
Ehelyett a pénztárcájukban lévő bankjegyeket ropogós újakra cserélik, és megtöltik a zsebeiket aprópénzzel. De nem költik el. Szintén itt kitárják az ajtókat és ablakokat, hogy utat adjanak a jó dolgoknak, és felkapcsolják a lámpákat is.

A balinéz naptár még csak 1947-et mutat, és a hindu újév sem esik egybe a miénkkel, így a szilveszteri mulatozás a sziget nagy számú lakosainak és turistáinak az ünnepe. A tengerparti bárok és szállodák ilyenkor nem győznek színes, izgalmas partykat és utcai parádékat szervezni. A rossz szellemeket itt is hatékonyan elűzik, mindehhez a paradicsomi környezet szolgáltat hátteret.
Egy utazás Balira ilyenkor még több vidámságot és könnyebbséget ígér, ugyanakkor megtapasztalhatjuk Bali csendes, harmóniára törekvő, meditatív oldalát is.

Bali-Szingapúr szilveszterkor – A szilveszteri rövid körutazás során megismerjük Bali szépségeit, az Új Évet pedig az egyik legszebb és legnépszerűbb tengerparton, Nusa Dua-n köszönthetjük. Ha valaki szeretne a szilveszteri forgatagban elmerülni, a sziget pezseg a szórakozási lehetőségektől, az összes népszerű tengerparti klub, étterem és bár is szervez ilyenkor programokat, élőzenével, DJ-vel – akár hajnalig is mulathatunk. Ha nyugodtabb hangulatra vágyunk, akkor egyszerűen csak le kell sétálni bármelyik nyilvános strandra, ahonnan jól láthatók az éjféli tűzijátékok. Néhány nap tengerparti pihenés után pedig méltó befejezésként felfedezzük Szingapúr látnivalóit is, reggelizünk a világ egyik leghíresebb állatkertjében, megcsodáljuk a várost a Marina Bay Sands tetején található kilátóból, libegőzünk a Sentosa-szigetre és a Gardens by the Bay felhőerdejét is bejárjuk. Mindeközben megkóstoljuk a messze földön híres indonéz és szingapúri konyha különleges fogásait is.
Ugyanez igaz Srí Lankára is, a szingaléz és a tamil újévi ünneplés dátuma is távol esik január első napjától, de itt is szemet gyönyörködtető tájra, mesés partszakaszokra és milliói ünnepi lámpácskával díszített pálmára lehet számítani.

Üzbegisztánban a szovjet időkben kezdték ünnepelni az általunk is ismert módon az újévet. A szokás évről évre egyre népszerűbbé vált. Mivel az ország híres vendéglátó hagyományairól, szóval egy sima keddi napon is bárhol-bármikor fergeteges traktára számíthatunk, így elképzelhetjük, hogy ezt szilveszterkor mesteri szintre emelik. Csodás vacsorák vég nélküli fogásokkal, a koccintásokat megelőző, jókívánságokkal teli tósztok, ünnepélyes környezet, látványos dekoráció, élőzene, maximális energia mindenhol. A felsoroltakra a világ számos helyén sor kerülhet,
ami Üzbegisztánt különlegessé teszi, az a mágikus környezet.
Tényleg mindent, de mindent kidíszítenek ilyenkor: nem csak az éttermeket és szórakozóhelyeket, hanem az üzleteket, az utcákat, a fákat is.

Szilveszter Üzbegisztánban – Ha a világ egy olyan pontjára szeretnénk eljutni, amelyet még nem lepett el a tömegturizmus, akkor Üzbegisztán kitűnő választás! Egy olyan ország, ahol tökéletes a közbiztonság, és igazi, szívből jövő vendéglátásban lehet részünk. A főváros, Taskent kivételével a mai napig népviseletben járnak az emberek. A nagy középkori lovas-birodalmak pusztáin, sivatagjain és városain áthaladó karavánutak mélyen bevésték titkaikat Üzbegisztán misztikus világába. Timur Lenk és Dzsingisz Kán az Ezeregyéjszaka meséit hagyta hátra a gyönyörű épületek és a máig élő hagyományok megtapintható valóságában. A képzeletet felülmúló kék szín a kupolákon, a terítők, ruhák, díszítőelemek és szőnyegek színorgiája tükrözi e nép belső világát. Urgencs, Khiva, Bukhara, Szamarkand, Taskent az ország legfontosabb és leglátványosabb központjai: mind egy-egy külön világ a nagyon gazdag és sokrétű üzbég kultúrán belül. Szilveszterkor mindezt ünnepi pompában élvezhetjük.
Taskentben a Nemzeti Könyvtár előtti téren felállított, hatalmas, 36 méteres karácsonyfa körül kezdődik a népünnepély. Itt egyébként a gyerekeknek az ajándékokat nem a Télapó, hanem Kor Bobo hozza, aki lelkes segítőjével, Sznyegurocska-Korkizzal nem rénszarvasszánon, hanem csacsiháton érkezik. De képzeljük el, hogy Buharában, a középkori falak, kék csempés minaretek közt búcsúztatjuk az óévet! Kevés ennél stílusosabb hely létezik erre a célra.

A szilveszteri utazásról akkor sem kell lemondanunk, ha nincs társaságunk. A szervezett utak éppen arra alkalmasak, hogy hasonló érdeklődésű résztvevők tudjanak találkozni, és együtt tölthessék el az ünnepeket csodálatos tájakon, izgalmas kulturális élmények közepette.
Szimbolikus jelentősége is van egy jól átgondolt szilveszteri utazásnak: az év vége a régi lezárásáról és az új befogadásáról szól.
Mi lehetne méltóbb kerete egy ilyen szándéknak, mint egy ünnepi utazás? Ahhoz, hogy jól sikerüljön, mindenképpen olyan utazási irodát válasszunk, amelynek kínálatában a karácsonyi-szilveszteri utak nagy választékát találjuk meg. Ez garancia arra, hogy jól ismerik a vendégek igényeit, és szakmailag kiválóan felkészült idegenvezetőkkel várnak bennünket. Nincs más dolgunk, mint tájékozódni és foglalni: minél előbb, annál biztosabb, hogy nemcsak utazásunknak, de ennek az évnek is jó vége lesz!
A cikk megjelenését az 1000 Út Utazási Iroda támogatta.
