Az elmúlt években a tudományt sem kerülték el az ünnep körül élesedő karácsonyfa-viták. Voltak, akik határozottan letették voksukat az egykor élő fenyők használata mellett, mondván: a műanyag köztudottan szennyezi a környezetet. Aztán megérkeztek a hosszútávon gondolkodók, akik – nem tagadva a műanyagok problémakörét –, kihangsúlyozták: a műfenyők élettartama évtizedekben mérhető, míg a kivágott fenyők mindösszesen pár hetet bírnak, ami után hulladékként végzik egy arra kijelölt telepen.
Mindkét álláspontot el lehetne fogadni, és tucatnyi indokkal cáfolni is. A kulcskérdés talán éppen ezért a felelős gondolkodásban és cselekvésben rejlik.
Fotó: Unsplash / Alisa Anton
A Zero Waste Scotland szakértői csapata az elmúlt években kiemelten foglalkozott a karácsonyfa kérdésével, és
arra a következtetésre jutottak, hogy a vágott fenyők mégiscsak környezetbarátabbak – feltéve, ha felelősen termesztik, termelik ki és ártalmatlanítják őket.
Ellenkező esetben előfordulhat, hogy egy évről évre használt műfenyő ellensúlyozhatja magasabb szénlábnyomát.
Fotó: Unsplash / Evgeniya Ivchenko
De közel sem elégedhetünk meg ennyivel: ássunk a dolgok mélyére! Az egyik legfontosabb kérdés a fák kitermelése mellett a szállítással keletkező szénlábnyom. Ha ugyanis messzi tájakról érkeznek a kivágott karácsonyfák otthonainkba, akkor a szállítással is hatalmas mennyiségű szén-dioxidot szabadítunk környezetünkre.
Ugyancsak nagy mennyiségű üvegházhatású gáz keletkezik akkor, ha karácsony után nem komposztáljuk az elhasznált fákat, ugyanis ilyenkor azok a hulladéklerakókba kerülnek, és metánt, illetve más üvegházhatású gázokat bocsátanak ki.
Ezzel szemben ott van a műfenyők néhány vitathatatlan előnye: egy megfelelően karbantartott műfenyő egy életre is szólhat, és még abban az esetben is folytathatja életútját, ha már nincs rá szükségünk: elajándékozva ugyanis további évtizedekig töltheti be a karácsonyfa szerepét.
Fotó: 123RF
Érdekesség, hogy 2018 és 2019 között nem kevesebb, mint 233 százalékkal nőtt a „fenntartható karácsonyfa” kifejezésre irányuló Google-keresések száma, ami azt jelzi, hogy az embereket elkezdte foglalkoztatni az ünnepben rejlő tudatosság és környezetbarát szemlélet kérdésköre is. A legtöbben szeretnénk jó döntést hozni, de nehéz megtalálni a helyes utat akkor, amikor a hagyományokhoz ragaszkodó fenyőillat utáni vágy, a közös díszítés és a földre hulló tűlevelek érzése viaskodik a hosszútávú tervezéssel, kényelemmel vagy épp a legújabb trendekkel.
Engem a Carbon Trust elemzése győzött meg, miszerint sok mesterséges fa PVC műanyagból készül, ami köztudottan veszélyes hulladékot és komoly levegőszennyezést is okoz. A PVC-t ráadásul nehéz újrahasznosítani élettartama végén, így egy 2 méter magas mesterséges fa körülbelül 40 kg szén-dioxidot termel. A szakértők szerint ez több mint kétszerese egy vágott fenyő által termelt szén-dioxidnak – még abban az esetben is, ha az elhasználása után egy hulladéklerakóba kerül, ahol metángázt termel.
Fotó: 123RF
A számítások szerint egy műfenyőt legalább 10 éven át kell használnunk ahhoz, hogy környezeti hatása kisebb legyen, mint egy vágott fának, és egy átlagos vágott fa esetében azt sem szabad elfelejtenünk, hogy az alatt az 5-10 év alatt, míg növekszik, felszívja a CO2-t a légkörből, ami segít ellensúlyozni a klímaváltozás és a globális felmelegedés negatív hatásait. De természetesen
az sem mindegy, hogy az adott fát milyen termesztéstechnológiával állították elő, hiszen teljesen más környezetterhelése van egy intenzív, műtrágyára alapozott faültetvénynek, mint egy hagyományos termesztésű állománynak,
ahogyan nagymértékben meghatározza a műfenyők környezetterhelését, hogy milyen fajta műanyagból, milyen és mennyi vegyszerrel és veszélyes anyaggal állították elő.
Fotó: 123RF
Mi tehát a legjobb választás? Talán az élő fenyő.
Annak sem kell aggódnia, akinek nincs kertje, hiszen ma már több olyan szolgáltató is elérhető, akik az ünnepek után visszaveszik a cserepes fenyőket, így az élő fa élménye a tizedik emeleten is átélhető úgy, hogy közben a szénlábnyomunkat is nagymértékben csökkentettük.
Fotó: 123RF
Mindent összevetve a saját fenntarthatósági listánk a következőképpen alakul:
- Élő fa bérlése vagy vásárlása: utóbbi abban az esetben, ha lehetőségünk van arra, hogy az ünnepek után kiültessük.
- Vágott fa vásárlása – lehetőleg környékbeli termelőtől vagy olyan faállományból, amely a lehető legközelebbről származik.
- Alternatív megoldások, DIY fák és minimalista elképzelések megvalósítása: gallyfák, létrából készült karácsonyfa, rönkökből készített karácsonyfa formák, egyéb kreatív ötletek.
- Műfenyő – azzal a felelős döntéssel, hogy használatát hosszútávra tervezzük.
Nyitókép: 123RF
Ajánljuk még: