ZónánTúl

Romantikus házak Budapesten: három váratlan látnivaló

Budapest tele van csodás házakkal, és ezek közül néhányat éppen azért nem veszünk észre, mert a város közepén vannak. A belváros zsúfoltságából hoztunk most három, a romantika korát idéző udvart, amelyek bármelyike megér egy pesti kirándulást!

Amit a stílusról tudni illik

A tizenkilencedik század második felének virágos éveiben, különös tekintettel a kiegyezést követő két évtizedre, a historizmus jött divatba a művészet minden területén, az építészetben különösen. Mindenhez vonzódtak, ami régi, ami a rég letűnt, tán sosem volt, de a romantika korában dicsőnek remélt múltra emlékeztetett. Ha már a történelem elsodorta a gótika, a reneszánsz, és a barokk eredeti szépségeit, rendkívüli népszerűségnek örvendett ezen stílusok másolása, újbóli felidézése, stílusjegyeinek használata. Ezen divatot nevezzük eklektikának, azon belül „neo” előnévvel a felsorolt stílusok újjászületésének.

Ennek köszönhetjük, hogy például a pesti Andrássy út szinte teljes hosszában neoreneszánsz stílusban épült, és nem állami akarat, hanem a magánmegrendelők által is preferált, korabeli divatirányzatnak hála. Budapest belső kerületeiben is szép számmal léteznek e korból olasz, francia, német reneszánsz stílusjegyeket őrző bérházak, városi paloták, közintézmények, de még ipari épületek is.

Ezek a stílusjegyek örök érvényűeknek tűntek évtizedekig, olyasminek, ami soha nem megy ki a divatból: bábos korlátok, a falakon, mennyezeteken stukkók, sgrafittók, freskók, márványburkolatok, a majolika, mint épületdísz használata. Mindezen díszek arányosságot sugároznak, szimmetria, harmónia jellemzi őket. A házak megrendelőiről és lakóiról puritán polgári értékeket feltételeznek, bőséget, nyugalmat, megbízható eleganciát.

A műfaj hazai nagymesterei, Ybl Miklós, Hauszmann Alajos mellett számos, mára kevésbé ismert építőmester építette fel e stílusban Budapest ma is megcsodálható képét. Ezen időszak és mestereinek keze nyomára, mára nagyrészt elfeledett szépségeire szeretném a figyelmet felhívni három ház bemutatásával.

 1. Kossuth Lajos utcai Olaszország

Ha például a mindig zajos, poros Kossuth Lajos utcán visz dolgunk, lehetőleg gyalog, érdemes emelt fejjel és nyitott szemmel járni! A 14-16-os tömb középtájt áll a Ferenciek tere és az Astoria között, szinte a Semmelweis utca sarkánál. Hatalmas, fekete homlokzata nem sokban tér el a pesti, így a környékbeli átlagtól, mégis érdemes ide betérni, két okból is. Az egyik az igencsak hívogató illatokkal csábító Auguszt cukrászda, a másik az udvarra nyíló kapu. Lévén békeidőben üzletek várják a betévedőket, a kapu nyitva áll, és igencsak érdemes besétálni.

 
Szuhai Barbara / Mesélő házak

Mert aki itt belép, annak leesik az álla. Hamisítatlan olasz hangulat: háromszintes árkádsor, méltóságteljes, játékos boltívek sora, mit a földszinten két, mára kicsit megrogyott kőhölgy őriz.

Wagner János nemcsak tervezője, hanem boldog tulajdonosa is volt a  ma sötétszürke homlokzattal szomorkodó bérháznak. Wagner úr 1890-ben vette meg az akkor itt álló kettő darab házat, azokat lebonttatta, és helyükre a mainál vélhetően vidámabb homlokzattal bíró, hatalmas házat tervezett népes családja részére a virágos Millenium évében, 1896-ban. 

Nagycsaládos volt a mérnök úr, 5 fiából 4 építész volt, az ötödikből Pest tiszti főorvosa lett, lánya pedig Pecz Samu építész felesége. Wagner János tervezte többek között a Budán a Gül Baba türbéje romantikus épületegyüttesét, amely köré egy, mára nyomtalanul eltűnt hatalmas, négy tornyos-árkádos villát is épített családi nyaralónak. Városi otthonuknak szánta ezt az olaszos hangulatú, árkádos, szellős, sokemeletes pesti bérházat a mai Kossuth Lajos utcában. Az építés évében ünnepelte a családfő tervezői munkásságának 50. évfordulóját, ezért van a kapu fölötti angyalkák kezében körző és vonalzó, illetve tervrajz.

2. A Múzeum körút éke

A Múzeum körút ékessége lehetne a környék legrégebbi háza címre bátran pályázó, ma szomorú állapotban hervadozó, 7-es szám alatti, úgynevezett Unger-ház. Az 1852-53-as években épült, mint a XIX. század leghíresebb magyar építészének, Ybl Miklósnak első pesti háza, ám a tervek aláírója Ybl jó barátja, kollégája Wagner János ismét. Az olaszos, reneszánszra hajazó hangulat is közös vonás, Wagner úr úgy látszik, legszívesebben a napsütötte dél emlékét idézte fel a poros pesti utakon.

 
Szuhai Barbara/ Mesélő házak

Az 1808-ban lebontott városfal mindkét oldalára, dupla telekre szólt a megrendelés az Unger családtól. Két homlokzattal, két bejárattal épült, ugyan lovaskocsival soha, de gyalogosan átjáróháznak tervezték a praktikus régi mesterek.

Érdemes a gyalázatos állapotok ellenére is alaposan megcsodálni a homlokzati sárkányokat és a belső udvar ablakait, és elképzelni, milyen lehetett például egy régi, téli estén, gyertyafénnyel az ablakok mögött? Mint egy operadíszlet, most is olyan...

3. Színfolt a satnya kavalkádban

Szegény Üllői út sem csábít sétálásra, Kosztolányi fáira a mi generációnk már nem számíthat, hogy árnyat adjanak, pláne nyugodt sétára sarkallják a jámbor városi népeket. Pedig kincseket rejtenek a hajdan gondosan épített falak.

Még a végtelennek tűnő főútvonal elején, a Klinikák sora előtt tűnik fel egy bátor színválasztással felújított homlokzat, minek története szintén megér egy misét. A 18-as szám ugyanis a Révai Irodalmi Intézet Részvénytársaság, vagyis a második világháborút megelőző félévszázad egyik vezető könyvkiadója építette cégközpontnak és a tulajdonosok lakóhelyül ezt a ma már bérházként funkcionáló, manapság élénk terrakotta színben pompázó házat.

A ház egyik szerény szomszédjára hívnám fel a figyelmet. A szerencsés itt lakók és látogatóik egészen kivételes hangulatú, neoreneszánsz stílusban épült,  árkádos belső udvart élvezhetnek a 20-as szám alatt, amiben borostyánnal befutott, egész évben zöld részek, fiatal fák – és az örök meglepetés – még csend is élvezhető.

 
Szuhai Barbara / Mesélő házak

A megrendelő bizonyos Sartory Frigyes Ödön bankigazgató volt, az építész Wagner János, a XIX. század egyik legsikeresebb tervező-kivitelezője, Ybl Miklós jó barátja, a huszadik század elejének egyik meghatározó építész-dinasztiájának megalapítója. Sartory úr igen nagy tekintélynek örvendett. Világ életében bankár volt, 1863-ban igazolt a Pesti Magyar Kereskedelmi Bank kötelékébe, 1878-ban már vezérigazgató, 1886-ban halt meg, utána felesége lett szép háza tulajdonosa. Halálakor a Fővárosi Újság így írt róla: „Ritka kötelességérzettel és odaadással vezette az ügyeket, ellensége volt a modern, tulságos mozgékonyságnak, spekulációnak, a legszigorúbb szolidság hírét biztosítá az általa vezetett banknak, s meg is óvta azt minden rázkódástól. Előkelő pesti polgárcsaládból származott, nagy vagyona volt, de mindvégig egyszerű, igénytelen polgári életet élt, s mióta házassági frigyre lépett, soha nem lépett vendéglőbe, vagy kávéházba. Özvegye, született Giergl Emília asszony gyászolja.”

Ajánljuk még:

Kirándulóhelyek távol a város zajától – télen is látványosak

Különleges helyek, páratlan kilátások. Ez a közös abban az öt helyben, amelyek alig egy óra távolságra találhatóak valamely magyar nagyvárostól, mégsem kell attól tartanunk, hogy tömegekbe ütközünk. Sapka, sál, kesztyű legyen kéznél, csakúgy, mint meleg öltözet, az élményről pedig a természet gondoskodik.