Fenntartható vendéglátóhellyé válni nemcsak előnyös, de rendkívül izgalmas is: a minősítés kritériumainak hét pontban és három fokozatban lehet megfelelni.
A teljesen kezdők számára kiváló indulás lehet a Tudatos szint, amiben vállalja, hogy szelektíven gyűjti a szemetet, legalább egy környezetbarát mosogatószert használ, legalább egy bio vagy helyi termelőtől származó alapanyaggal dolgozik, és kétéves cselekvési tervében folyamatosan törekszik a környezetterhelés csökkentésére.
Az Inspiráló szintet megcélzó vállalkozások a fentieken túl a konyhai hulladékot komposztálják, az általuk használt tisztítószerek legalább fele környezetbarát, bio vagy helyi termelőtől származó alapanyagaik száma legalább öt, vegetáriánus és vegán főételek érhetők el náluk, a száraz alapanyagok legalább fele fair trade minősítésű vagy környezetbarát, és ugyancsak kétéves cselekvési tervvel célozzák meg a fenntartható fejlődést.
Fotó: Unsplash / Alexey Demidov
Mindenki számára motiváló lehet a Mester szint, amiben megjelenik a betétdíjas és többször használható csomagolóanyagok alkalmazása, az összes tisztítószer környezetbarát, egyáltalán nincs sem friss sem fagyasztott egzotikus alapanyag, és legalább tíz a bio vagy helyi termelői termékek, alapanyagok száma.
Joggal kérdezhetnénk, hogy milyen előnnyel jár egy ilyen fenntartható pályaút elkezdése? A Felelős Gasztrohős oldalát végigolvasva rögtön meg is fordul a kérdés: milyen előnnyel nem jár? Hogy csak a legfontosabbakat soroljuk:
- 5–15%-os kedvezmény a beszállítói termékekből és szolgáltatásokból a minősítéssel rendelkező vendéglátóhelyeknek,
- hivatalos tanúsítvány, ami emeli a hozzáadott értéket is, illetve vonzza a környezetvédelem felé elkötelezett vendégeket,
- igénybe vehető fenntarthatósági tanácsadások és képzések,
- kedvezményes tagságok, kapcsolatépítési lehetőségek és célzott megjelenések,
- publicitás online és print magazinokban, TV és rádióműsorokban, blogokon, közösségi média oldalakon.
Fotó: Unsplash / Stefan Schauber
A program sikerén felbuzdulva a Felelős Gasztrohős Alapítvány csapata létrehozta a Fenntartható Kávézó minősítést is, amivel azokat a kávézókat jutalmazzák, akik eleget tesznek a fenntarthatóság és környezetvédelem következő fontos kritériumainak:
- kizárólag magyar vagy bio tejet használnak,
- nem használnak polisztirol csomagolóanyagot,
- kínálatukban vegetáriánus ételek is szerepelnek,
- élelmiszereik legalább 30%-a hazai,
- legalább egy bio, fair trade, direct trade kávét vagy teát kínálnak,
- legalább egy általuk használt tisztítószer rendelkezik környezetbarát minősítéssel,
- és folyamatosan törekednek a környezetterhelésük csökkentésére.
Hogy a törekvéseket minél hatékonyabban tudják segíteni, az Alapítvány fontosnak tartja a Gasztro randi nevet viselő találkozók szervezését is, ahol az igényes vendéglátóhelyek és a hazai kistermelők találkozhatnak, ismerkedhetnek, és megállapodásokat köthetnek. „Ezáltal együtt valami jobbat, valami újat hozva létre, isteni finom és fenntartható ételek, italok formájában” – olvashatjuk a honlapon. A kezdeményezés célja, hogy hidat teremtsen a hazai termelők és vendéglátósok között, ezzel elősegítve a közvetlen alapanyag-beszerzést és a közös tudatos gondolkodást.
Fotó: Unsplash / Stefan Johnson
Ha valakinek segítettünk abban, hogy más perspektívából közelítse meg a vendéglátás kérdéseit, akkor következő lépésként ajánljuk a Felelős Gasztrohős Tudástárát is: itt sok olyan hasznos információ elérhető, ami gyakorlati példákon keresztül mutatja meg a vendéglátás fenntarthatóbbá tételének lehetőségeit.
A csatlakozás lehetőségeivel és további részletekkel kapcsolatban itt lehet érdeklődni.
Ajánljuk még: