Természetesen

A csodatevő csirimojó – már az inkák is ismerték a fahéjalma különleges képességeit

Nem is tudjuk, milyen szerencsések vagyunk, hogy olyan korban élhetünk, amelyben a világ minden tájáról érkező tudás hozzáférhető, és nem csak a tudást vagyunk képesek könnyen beszerezni. Olyan értékes hatóanyagokkal rendelkező növényeket, gyümölcsöket, zöldségeket is, amelyek nálunk nem őshonosak, de amelyek beltartalmi értékeire nekünk szükségünk lehet. A csirimojó éppen ilyen gyümölcs – nem véletlenül tisztelték az inkák az istenek gyümölcseként, ahogy az sem, hogy Borbás Marcsi a Kertem kozmetikumcsalád well-aging szérumjának hatékonyságát ennek gyümölcsnek a hatóanyagaival fokozta.

A csirimojó – latin nevén Annona cherimola – az Andok völgyeiből származó különleges gyümölcs, amely évezredek óta fontos szerepet tölt be Dél-Amerika őslakosainak életében. Ez a rendkívüli növény az Annonaceae családba tartozik, és közeli rokona a szintén népszerű graviolának.

A csirimojót szokták még nevezni fahéjalmának, krémalmának is.

A növény természetes élőhelye az Andok 1500-2000 méteres magasságban található völgyei, ahol az éghajlat hűvös, de fagymentes, és a levegő páratartalma magas. Ma már azonban a világ számos más részén is termesztik, többek között Dél-Amerikában, Kaliforniában és – a 16. századi spanyol hódítók révén Európába is eljutva – Spanyolországban.

Custard apple fruit on green tree in the garden

Fotó: 123RF  

Ha Magyarországon csirimojót vásárolunk, az valószínűleg az Ibériai-félszigetről származik, ahol a csirimojó kedvező klimatikus viszonyok között jól érzi magát. A sikeres termesztéshez speciális körülmények szükségesek: a növénynek szüksége van a méhek vagy más rovarok által végzett beporzásra, és érzékeny a szélsőséges hőmérsékletekre.

A növény megjelenése első látásra talán nem tűnik különlegesnek: egy közepes méretű, örökzöld fa, amely általában 5-9 méter magasra nő. Levelei oválisak, fényesen zöldek, míg virágai aprók és krémszínűek.

Az igazi csoda azonban a gyümölcsében rejlik.

A csirimojó termése szív alakú vagy kúpos, külseje pikkelyes mintázatú, zöld színű – kicsit az articsókára hasonlít. Amikor megérik, héja enyhén barnás árnyalatúvá és kissé puhává válik. A gyümölcs húsa hófehér, krémes állagú, tele nagy, sötétbarna magvakkal. A magvak emberi fogyasztásra alkalmatlanok, mérgezőek.

Fotó: 123RF 

A gyümölcs íze egészen különleges: sokan úgy jellemzik, mint az ananász, az eper, a mangó és a banán ízének tökéletes kombinációját, egy kis vaníliás utóízzel. Mark Twain egyszer azt írta róla, hogy ez „a legfinomabb gyümölcs, amit az ember ismer”.

Az inkák is nagyra értékelték: az istenek gyümölcsének tartották, amit a számos régészeti lelőhelyen talált, csirimojót ábrázoló kerámiák és textíliák is bizonyítanak.

 

A csirimojó nem csupán ízletes csemege, hanem jelentős gyógyászati értékkel is bír.

A tradicionális andoki gyógyászatban évszázadok óta használják különböző betegségek kezelésére.

A gyümölcs gazdag C-vitaminban, B-vitaminokban, kalciumban és vasban. A népi gyógyászat szerint segít az emésztési problémák enyhítésében, csökkenti a vérnyomást, és erősíti az immunrendszert. A leveleiből készült tea nyugtató hatású, és segíthet az alvászavarok kezelésében.

Fotó: 123RF  

A csirimojóhoz számos érdekes hiedelem és mítosz kapcsolódik. Az ősi andoki kultúrákban a termékenység szimbólumának tekintették, és gyakran helyezték el a sírokba az elhunyt mellett, hogy az túlvilági útján táplálja.

Egyes területeken úgy tartották, hogy a csirimojófa alatt alvó ember különleges álmokat lát, amelyek segíthetnek a jövő megismerésében.

A spanyol hódítók „tejszínalma” néven emlegették, és hamar megkedvelték különleges íze miatt.

Sugar apple on hand

Fotó: 123RF 

A modern gasztronómiában a csirimojó rendkívül sokoldalúan felhasználható. A friss gyümölcsöt általában egyszerűen félbevágják és kanállal fogyasztják, de készítenek belőle smoothie-kat, fagylaltot, mousse-t és különféle desszerteket is. Latin-Amerikában népszerű a csirimojó-shake, amelyet tejjel és egy kis cukorral készítenek. A gyümölcs húsa fagyasztva is megőrzi ízét és tápértékét, így távoli piacokra is szállítható.

A csirimojó termesztése napjainkban egyre nagyobb jelentőségű, mivel a különleges gyümölcsök iránti kereslet folyamatosan növekszik. A növény azonban továbbra is igényes a termesztési körülményekre, és a gyümölcs érzékeny a szállításra és tárolásra. A kutatók dolgoznak olyan új fajták kifejlesztésén, amelyek ellenállóbbak és jobban alkalmazkodnak a különböző éghajlati viszonyokhoz.

Fresh ripe sweet and juicy Custard Apple

Fotó: 123RF  

A csirimojó gyógyhatásai és szépészeti alkalmazása

A csirimojó az ősi idők óta ismert gyógynövény, amelynek jótékony hatásait a modern tudomány is egyre inkább alátámasztja. Rendkívül gazdag tápanyagokban és bioaktív vegyületekben, amelyek számos módon támogatják az egészséget és a szépséget.

Kiemelkedően magas antioxidáns-tartalma miatt hatékony védelmet nyújt a szabadgyökök ellen, amelyek felelősek a sejtek öregedéséért és számos betegség kialakulásáért.

A benne található polifenolok és flavonoidok segítenek megelőzni a daganatos megbetegedéseket és lassítják az öregedési folyamatokat. A csirimojó magas rosttartalma támogatja az egészséges emésztést és segít a vércukorszint szabályozásában.

Sliced sugar apple in the hand.

Fotó: 123RF 

A hagyományos gyógyászatban a csirimojó leveleiből készült főzetet régóta használják különböző betegségek kezelésére. A tea nyugtató hatású, enyhíti a szorongást és segít az álmatlanság leküzdésében. A levelek kivonatának antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása is van, ezért külsőleg alkalmazva segíthet a bőrfertőzések és sebek gyógyulásában. Jelentős káliumtartalma hozzájárul a megfelelő vérnyomás fenntartásához és az izmok egészséges működéséhez.

A gyümölcs húsa gazdag B-vitaminokban, különösen B6-vitaminban, amely fontos szerepet játszik az idegrendszer működésében és a hormonháztartás szabályozásában.

A benne található C-vitamin nem csak az immunrendszert erősíti, de a kollagéntermelést is serkenti, ami kulcsfontosságú a bőr egészségének megőrzésében.

Tudtad, hogy Borbás Marcsi Kertem kozmetikai termékcsaládjának szérumai közül a well-aging szérumnak a csirimojó-kivonat az egyik alapanyaga? Ettől lesz kiegyensúlyozott, egészséges az arcbőr, ugyanis a csirimojóban lévő hatóanyagok képesek eltüntetni a káros stressz nyomait.

A Kertem well-aging szérum webshopunkban megvásárolható.

A szépségápolásban a csirimojó különösen értékes alapanyag. A gyümölcs húsából készült természetes szérumok, arcpakolások, krémek hidratálják és táplálják a bőrt, miközben segítenek halványítani a pigmentfoltokat és egységesebbé tenni a bőrszínt.

A magas antioxidáns-tartalom miatt kiválóan alkalmas a bőröregedés jelei ellen is. A gyümölcsből készült natúrkozmetikumok különösen jót tesznek a száraz, érzékeny bőrnek: a csirimojó-kivonat segít megőrizni a bőr rugalmasságát és feszességét.
Sugar Apple (custard apple, Annona, sweetsop)

Fotó: 123RF 

A csirimojó magjaiból nyert olaj értékes összetevő a hajápolásban. Rendszeres használata erősíti a hajszálakat, segít megelőzni a hajhullást és visszaadja a haj természetes fényét. A fejbőr masszírozása a csirimojó olajjal serkenti a hajnövekedést és enyhíti a fejbőr viszketését. Az olaj emellett hatékony a korpásodás ellen is.

A modern kutatások azt is kimutatták, hogy a csirimojóban található acetogeninek olyan egyedi vegyületek, amelyek potenciálisan rákellenes hatással rendelkeznek. Ezek a vegyületek képesek szelektíven elpusztítani a rákos sejteket, miközben az egészséges sejteket nem károsítják. Ez a felfedezés új utakat nyithat meg a rákterápiában.

fresh Sugar Apple on tree or green custard apple

Fotó: 123RF 

A csirimojó fogyasztása különösen ajánlott várandós nőknek a magas folsavtartalom miatt, amely nélkülözhetetlen a magzat egészséges fejlődéséhez. A gyümölcs természetes cukortartalma és rostjai segítenek megelőzni a terhességi cukorbetegséget, míg magas vastartalmuk támogatja a vérképzést.

A növény gyógyhatásainak kutatása napjainkban is folytatódik, és rendszeresen fedeznek fel új, értékes tulajdonságokat.

A modern fitoterápia egyre nagyobb figyelmet fordít erre a csodálatos gyümölcsre, amely az ősi civilizációk bölcsességét ötvözi a modern tudomány eredményeivel.

Ez a rendkívüli gyümölcs tehát nem csupán egy egzotikus csemege, hanem az emberi kultúra és természet kapcsolatának különleges példája, amely évezredek óta gazdagítja az emberiség táplálkozását és gyógyászatát. A csirimojó története így összefonódik az andoki civilizációk történetével, miközben napjainkban is új rajongókat hódít meg világszerte különleges íze és sokoldalú felhasználhatósága révén.

Nyitókép: 123RF 

Ajánljuk még:

Védett növényeink: a kakasmandikó

Az európai kakasmandikó (Erythronium dens-canis) a liliomfélék családjának képviselője – 1982 óta védett hazánkban, természetvédelmi értéke 50 000 forint. Bükkösök, gyertyános-tölgyesek, hegyi és nedves rétek jellegzetes vadvirága, amelyben a fagy elvonulta után az országban több helyen is lehetőségünk lesz gyönyörködni.