Kerti szerszámok, amiket még télen érdemes beszerezned

Kert

Kerti szerszámok, amiket még télen érdemes beszerezned

A február gyorsan hozhat magával olyan időt, hogy hipp-hopp kezdetét veheti a kinti munkák sorozata, ezért érdemes még most, a január hátralévő részében összeírnunk azokat a kerti szerszámokat, amelyekre szükségünk lehet a tavaszi munkák során. A jó szerszám fele munka – tartja a népi bölcsesség, és valóban minden igazság benne van ebben a rövid mondatban.

Egy szorgalmas kertész gyakorta járhatott úgy első éveiben, hogy egy-egy megvásárolt szerszám nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Hol a kezet törte, hol nem állt rá a lábra, hol egyszerűen csak kényelmetlen volt a vele végzett munka. Aztán amikor sikerült kifogni egy-egy ideális eszközt, rögtön világossá válhatott, hogy bizony

ég és föld a különbség két szerszám között, és ez a komfortérzet nagymértékben meghatározza nemcsak a munkakedvet, de a munka eredményességét is.

Magam is több ízben megtapasztaltam mindezt, ezért szentül hiszem, hogy az eredményes szezon a jó eszközök kiválasztásával és a gondos előkészítéssel kezdődik. Vegyük tehát sorra azokat a kerti eszközöket és szerszámokat, amelyekről mindenképpen érdemes gondoskodnunk még most, a téli hónapokban!

Fotó: 123RF 

A sikeres kertészkedés a megfelelő termesztőközeg, a jó termőföld biztosításánál kezdődik, hiszen növényeink csak a jó minőségű és szerkezetű, megfelelő tápanyagellátottságú talajban képesek kihozni magukból a legjobbakat.

És bár ennek biztosítása csak részben rajtunk múlik, igyekeznünk kell minél többet tenni azért, hogy a lábunk alatt egy egészséges szövet terülhessen el.

Jómagam nem vagyok híve az ásásnak, de az ültetések során bizony nem tudjuk kikerülni használatát. Két fő típusa létezik a mai ásóknak: a csúcsos típus, ami a tömör és kötött talaj megmunkálására ajánlott verzió és az egyenes élű, ami kiválóan teljesít a laza talajokon. Mindkettővel volt szerencsém bőven dolgozni, és tapasztalataim alapján még a mulcsozott, lazább talajokon is gyorsabb és hatékonyabb a csúcsos verzió. Sokáig a klasszikus, fanyeles változattal dolgoztam, de egy idő után egyre gyakoribbá vált, hogy a fej leesett a nyélről, vagy a nyél fáradt el és tört ketté. Mikor meguntam a sorozatos javításokat, váltottam az ergonomikusan kialakított nyéllel ellátott változatokra, és azt kell, hogy mondjam: valóban kényelmesebb ezek használata.  

Scapula on the background of fertile soil. Place for the text. The concept of agriculture. Metal garden tools

Fotó: 123RF 

Az ásó társa a kerti villa – főleg, ha a mulcsozás vagy a szalmahordás is gyakori tevékenységünk. Ez alkalmas hordásra, forgatásra és a talaj levegőztetésére is, ráadásul az avarkotrás és a komposzt körüli munkák során is nagy hasznát vesszük. Nem vagyok egy nagy lombseprűző fajta, mert hiszek a lehullott lomb helyben hagyásának ökológiai értékeiben, de azért alkalomadtán egy lomseprű is hasznos tud lenni a háznál. Ennek számos fajtája van: állítható fém és széles műanyag kivitel is – egyéni ízléstől és kényelmi faktortól függően választhatunk.

Aztán itt a kapa, ami még azoknak is elkél néhanapján, akik nem folytatják a kapálás szüntelen gyakorlatát. Én is a kapálás mellőzésében hiszek, de a talaj lazításához vagy a gyomnövények eltüntetéséhez egy egyenes szélű vagy csúcsos és hátul villás változat bármikor jól jöhet. Egyik kedvencem a szögletes kapa, ami egyaránt alkalmas lazításra, árkolásra és gazolásra is.

Weeding corn field

Fotó: 123RF  

Ami viszont semmiképpen sem maradhat el, az az ültetőkanál –és ebben nincs kompromisszum. Több tucatnyi fajtát próbáltam az elmúlt egy évtizedben, és bizony a legtöbb nagy csalódást okozott. Nincs annál bosszantóbb, mikor egy keményebb talajon meghajlik a nyele, és az ültetés közepén abba kell hagynunk a folyamatot.

Egy jó ültetőkanál erős anyagból készül, csúcsos a vége, és megfelelően kialakított, kényelmes markolattal rendelkezik.

Mivel gyakorta palántázom, és az ültetések nagy részében fiatal növényeket ültetek, a legtöbbet ezzel dolgozom, és bizony szezononként el kell bírnia több ezer gödröt is. Tapasztalataim szerint egy megbízható fém kivitel lehet a legjobb választás, ügyelve arra, hogy megbecsüljük, és mindig megtisztítva eltegyük, ellenkező esetben a kint hagyott ültetőkanalunk hamar rozsdás lehet és tönkre mehet.

Fotó: 123RF  

A másik, kompromisszumot nem tűrő eszköz a metszőolló: a kertész legjobb barátja. A legökologikusabb szemléletű kertművelés mellett is nagy szükség lesz rá, főleg, ha a metszések során egyből apróra vágott mulcsot is készítünk a levágott növényi részekből. Egy jó metszőolló éles, megfelelő markolatú, könnyű és járatos. Számos típus közül választhatunk, ezért vásárlását nem szabad elkapkodnunk: bátran próbálgassuk végig a választékot vásárlás előtt.

Gyümölcsfa tulajdonosoknak egy ágvágó is elkél a háznál: ez hosszabb nyelével és nagyobb vágási erejével teszi lehetővé a vastagabb ágakon végzett munkát. Érdemes teleszkópos nyéllel rendelkezőt választanunk, ügyelve arra, hogy két fő típus között kell majd döntenünk:

a rávágó olló a száraz, kemény ágakhoz való, a mellévágó olló viszont a friss, zöld hajtásokhoz használatos.

Fotó: 123RF  

Nagyobb kertekben érdemes beruházni egy akkumulátoros sövénynyíróra is: ezzel rengeteg időt tudunk megspórolni. Kiválóan alkalmas a sövények oldalsó és felső alakításához, illetve a levendula és gyógynövénysorok visszavágásához. Ára sokszorosan megtérül majd: töredék idő alatt végezhetünk az ilyen jellegű munkákkal. Ha pedig belefér a költségvetésbe, mindenképpen ajánlom a kézi, akkumulátoros gazvágót is, mert ezzel szinte gyerekjáték a növények közötti kisebb terek rendben tartása. Nagy előnye, hogy a vágással egyben mulcsozunk is, így pikk-pakk végezhetünk egy-egy ágyás rendbetételével.

Természetesen nem maradhat el a locsolókanna, ahogyan a slag és a megfelelő, többféle vízsugárra állítható fej sem.

Sajnos egyre nagyobb szükség lesz rájuk. Ezekhez mindenképpen ajánlom a multifunkciós slagos adagolót: álom vele a munka. Az adagolót a locsolótömlőre kell felszerelni, a fej helyett. A tartályba bele lehet önteni a bio levéltrágyát vagy permetlevet – koncentrált formában. Az adagoló tetején be lehet állítani a keverési arányt, és már kezdődhet is a locsolás. A készülék locsolás közben maga adagolja a kiválasztott hígításban a levéltrágyát, így rengeteg időt spórolhatunk meg vele. Használata ráadásul nagyon kényelmes és praktikus: a kertész jó barátja lesz.

springtime flowers

Fotó: 123RF  

Ezeken kívül szükségünk lesz még lombgyűjtő zsákokra, kötözőkre, kerti ollóra és pár, ültetett és vetett kultúrától függő apróságra. Egyet azonban ne felejtsünk el: ahogy sok más esetben is, a kerti szerszámoknál is jelentős a túlkínálat, és az eszközök nagy része felesleges.

Nem kell minden folyamathoz külön eszköz: egy-egy jól megválasztott szerszámmal számos munkafolyamat elvégezhető.

A lényeg, hogy olyan eszközöket válasszunk, amelyek hosszútávon is képesek lesznek kiszolgálni minket, és amelyekkel öröm lesz a munka.

Nyitókép: 123RF

Ajánljuk még:

Januári vetési naptár pár jótanáccsal

Még csak tél közepén járunk, de a lelkes kertészeknek ilyenkor már azon jár az eszük, hogy mikor és milyen magot vessenek. Évről évre egyre korábban veszi kezdetét a magvetési láz, pedig nem érdemes annyira sietni: egy kis türelemmel sokkal nagyobb sikerélményt élhetünk át, hiszen a természet sem siet sehová. Mostani ajánlónkban sorra vesszük, milyen növényeket indíthatunk útjukra ebben a hónapban, egyszersmind felhívva a figyelmet arra is, hogy nem árt okosan és megfontoltan eljárni.