GolfÁramlat

Segít, ha kifizetjük a környezetszennyezésünk árát? – Beszéljünk a látszatmegoldásokról!

Tudjuk, hogy vászonzacskóval boltba járni nem nagy kihívás, és hogy rövid távon a biciklit tekerni jobb választás, mint az autóhasználat. Mégsem döntünk tudatosan – és néhány szabályozás talán csak abban segít, hogy ez így is maradjon.

Eltekintve a havazásoktól és a vissza-visszatérő mínuszoktól, csak-csak itt a tavasz. A felfrissülés reményében lépünk ki az ajtón, élvezzük a napsugarak érintését. Fogjuk a túrazsákot, bepakoljuk az elemózsiát, és mint börtönéből szabadult madár, felkerekedünk, hamar a legközelebbi erdei ösvényén kanyargunk. Nagyokat szívunk a friss levegőből, majd lehajolunk, hogy közelebbről is szemügyre vegyük a tavasz első hírnökeinek csodálatos formáit. Aztán bumm: a bontakozó levelek között kificcen egy jól ismert városi elem, az avart elkotorva pedig követi a többi. Egy kis nylon itt, egy csokipapír ott, sörös doboz három méterrel odébb, és füstszűrők tucatjai a szélrózsa minden irányában. Hirtelen nem tudja mire vélni a józan ész az oda nem illő látványt. Mormogunk párat, és feltesszük az élet nagy kérdéseit. Például: miért is hagyta ezeket itt valaki? A szokásos körök jönnek: bosszankodunk az emberi igénytelenségen, filozofikus eszmecseréket folytatunk a családdal. Aztán a végeredmény ugyanaz: nem értjük, miért lepődünk meg újra és újra a mocsok látványán, amikor mindennapjainkat a közutakon autókból kirepülő gyorséttermi zacskók és iskolák előtt telefújt zsebkendők kereszttüzében éljük.

Senkit sem kerülnek el a nagy szemétszedő akciók hírei, amikor önkéntesek, lelkiismeretes és természetet tisztelő emberek szabadidejüket feláldozva, fáradtságot nem sajnálva gyűjtögetik más mocskát. Az előtte-utána fotók igencsak beszédesek, aztán eltelik pár hét (adott esetben pár nap), és megint az előtte állapot fogad bennünket. Mintha a szeméthajítás mozdulatától megrészegült kényszeres pöckölgetők azt hinnék, mások azért takarították ki a placcot, hogy legyen hely újra teletölteni azt… 

Valahol persze igazán emberi ez a viselkedésmód, mert sosem baj semmi – egészen addig, amíg nem rólunk szól a történet. Amíg a vizeket, az útmenti réteket szennyezzük, könnyű félrenézni. Aztán egyszer csak felkel a nap, szeretnék kiállni a kocsimmal, de nem tudok, mert az éjjel valaki félplatónyi rozsdás vasat borított az utcavégi házamhoz, éppen a járdaszegély mellé. Akkor már bosszús vagyok, jöhet a rendőrség, és persze elítélem a szemetelőt magam is. Hasonlóan tipikus példa az édesanyák felháborodott reakciója, mikor totyogó gyermekük a játszótér felé sétálva érdeklődve leguggol, felvesz valamit, és anyuka már csak arra eszmél, hogy szeretett gyermeke csámcsogva szopogatja az útjába akadó cigicsikket. Teljes apokalipszis. A dohányosok hirtelen gusztustalanok az anya szemében, pláne, ha el is dobálják a csikket. És az csak a jobbik eset, ha ez az anya ilyenkor emlékszik a nem is olyan régmúlt pillanatképére: kedvenc rúzsának árnyalatára az itt-ott földre ejtett csikkeken.

Fájdalmas szembesítések ezek. Már ha egyáltalán képesek vagyunk szembenézni velük, és általuk önmagunkkal. Mert a baj forrása – egyben a változások fő akadálya – a társadalmi és egyéni önkritika teljes hiánya. Szeretjük azt hinni, hogy

mindenki hülye, mindenki rosszul csinálja az életet – csak én vagyok a tuti.

Éppen ezért kezelem fenntartásokkal az olyan rendeleteket, mint az év elején Spanyolországban bemutatott tervezetet. Ebben a műanyagszennyezés problémáját úgy orvosolnák, hogy köteleznék a dohánygyártó cégeket a cigarettacsikk eltakarításának költségeinek megtérítésére.

Nagy szükség van a gondok kezelésére, ugyanis a cigarettacsikk amilyen kicsi, olyannyira káros, a legszennyezőbb hulladékok közé tartoznak. Hogy számokkal is bizonyítsuk ezt:

  • évente 5,6 billió cigarettát szívnak el a becslések szerint, és ennek a mennyiségnek kétharmadát nem megfelelően ártalmatlanítják, vagyis általuk a környezetet is károsítjuk. Összesen 4,5 billió csikkről beszélünk éves szinten.  
  • Az 1980-as évek óta a cigarettacsikk a tengerparti és városi lomtalanítás során talált szeméthalom 30-40 százalékát teszi ki. A Nemzetközi Tengerparti Tisztítás során minden évben a cigarettacsikkek vezetik a rangsort: 2017-ben a takarítás résztvevői 2 412 151 csikket szedtek össze világszerte. 
  • Az Egyesült Államokban a dohányosok 75 százaléka még mindig a földre dobja a cigarettacsikket. Vajon Magyarországon milyenek lennének ezek az adatok? 
  • A cigarettacsikkek több ezer cellulóz-acetát szálból állnak, és bár biológiailag lebomlanak, évekbe telik, mire eltűnnek a környezetből. A cellulóz-acetát szálak más mikroműanyagokhoz hasonlóan gyakori szennyező anyagok, a világ ökoszisztémáiban mindenütt megtalálhatók, még a mélytengerek fenekén is felhalmozódnak. A cigarettacsikkből származó csurgalékvíz mérgező lehet a vízi élőlényekre, hasznos baktériumokra, rákokra, férgekre és a halakra is.
  • A használt szűrők több ezer vegyi anyagot tartalmazhatnak. Ezek elpusztíthatják a növényeket, rovarokat, rágcsálókat, gombákat és más életformákat, és egy részük ismert rákkeltő. 
  • Egy terepkutatás során négyzetméterenként 126 csikket találtak egy cambridge-i park padjainál, mindezt annak ellenére, hogy a közelben voltak hamutartók

Indokolt tehát, hogy a cigicsikkek adta problémát mielőbb orvosolni kell, ezeket a magas számokat faragni szükséges. Égető, hogy a változás minél hamarabb megtörténjen, csökkenjen a természetben hagyott csikkek aránya. 

Ezért nem tetszik a spanyol szabályozás. Bár értem én, hogy a nyertessel kell megfizettetni a bűnös élvezetek adóját, de attól, hogy nagycégek állják az eltakarítás díját, az a sok le nem bomló füstszűrő még a természetbe kerül, legalább addig, amíg össze nem szedik. Ki tudja meddig szennyezi hát egy olyan elem a környezetet, aminek sosem lenne szabad helyet kapni a talajon.

Minden ilyen szabályozás, ha életbe is lép, csak látszatmegoldás.

A kényszeres pöckölgetők ugyanúgy eldobálják majd úton-útfélen egyéni DNS-ű maradványaikat. Az ilyen akciók hatására ugyanis még kevésbé jut eszünkbe változtatni, mert valaki szó szerint eltakarít utánunk, tehát még csak nem is látjuk, mit okoz viselkedésünk. Elhisszük: más megoldja helyettünk a gondokat. A rafinált nagyvállalatok pedig szép csendben fogják, és tovaadják az anyagi terheket a fogyasztónak: pont annyival lesz drágább egy doboz cigi, amennyivel több lesz az ő kiadásuk a szemétszedés díja miatt. 

De ne a dohányosokat szidjuk, hagyjuk a boszorkányüldözést!

A legértelmetlenebb és legigazságtalanabb dolog, amit tehetünk, ha kiválasztunk egy csoportot, és őket kipécézve bűnbakokat mutogatunk. Mert kinek ez, kinek az a szokása, szenvedélye, károkozása. Nem kell különbnek éreznünk magunkat attól, hogy cigi helyett a tízezres parfümöket fújjuk, havonta repüljük át a világot, több száz kilométereket ingázunk dízelautónkkal vagy épp fényáradatba öltöztetjük házunkat az ünnepek alatt. Egyik sem környezetkímélő.

Önmagában nem is a dohányzás ténye a kérdés, az mindenkinek egyéni döntése, ahogy a legújabb kencefice vagy a kedvezményes tengerentúli repjegy beszerzése is. A lényeg abban van, hogy vállalunk-e felelősséget a saját tetteinkért, és legközelebb tudatosan döntünk-e. 

Ajánljuk még:

Vedd a kezedbe a sorsod! – Könyvajánló profi zöldítőknek

Bolygónk közös örökségünk, otthonunk, örök inspirációnk. Megóvása magunk és az utódaink számára egy olyan misszió, amely néha nehezen összeegyeztethető fogyasztói, ipari, globalizált, digitális jelenünkkel. Ennek megértése kulcs ahhoz, hogy úgy alakíthassuk ki mindennapjainkat, és úgy határozzuk meg céljainkat, hogy e nagy közös célt tudjuk szolgálni. Szerencsére szakirodalomban sem szűkölködünk.