Elfeledett csodahelyünk, ahol borozni és strandolni is érdemes: irány Csongrád!
Olvasási idő: 4 perc

Elfeledett csodahelyünk, ahol borozni és strandolni is érdemes: irány Csongrád!

A Tisza magyarországi szakasza nemcsak az ártéri erdők megismételhetetlen ökoszisztémájával ejti rabul a természet szerelmeseit. Ha valaki szeretné megtapasztalni a folyóvízi, homokos tengerpartot idéző strandolás élményét, és ezt összekötné egy kellemes bortúrával, akkor (is) páratlan lehetőségekre talál a folyónál.

Sokan úgy vélik, hogy a felső-tiszai strandok vízminőségével nem lehet felvenni a versenyt, mivel számtalan mellékfolyó növeli a vízszennyezettséget az alsóbb szakaszokon. Azonban nem hallottam még embert, aki panaszkodott volna a csongrádi partszakasz homokfövenyére, pláne lurkót, aki ne élvezte volna a homokvár-építést a 24-25 fokos víz mellett, napernyők árnyékában…

Csongrád a Tisza és a Hármas-Körösök találkozásánál fekvő festői szépségű kisváros. Aki már hallott róla, két szót biztosan megjegyzett: Körös-torok és borvidék. Szívszerelmem ez a vidék, ezer okból: itt nőttem fel, ismerem az utcákat, a zeg-zugokat, történetek és emberek kötnek ide. De ha független szemmel nézek a vidékre, akkor is több elismerésre tartom érdemesnek, mint amit jelenleg kap – már csak a fenti két kulcsszó miatt is.

Csongrád látképe – Fotó: Wikipedia / Muchland1981

Strand, nem is akármilyen!

A Körös-torok homokos strandja országos szinten egyedülálló természeti képződmény.

Sehol máshol nincs olyan egybefüggő, 400 méter hosszú homokpart a folyó mentén, ami a tikkasztó melegben 30-40 méter szélesen nyúlik el – szinte tengerparti hangulatot idéz.

Egy-egy szombat délután lehetetlen talpalatnyi szabad helyet találni, hisz a helyiek mellett sokan távolról utaznak ide felfedezni az üdülőfaluvá nőtt Körös-torkot.

A Hármas-Körös torkolata – Fotó: Wikipedia / Globetrotter19

Az infrastruktúra az elmúlt években jelentősen fejlesztették: megújultak a vizesblokkok, a lépcsőlejárók, megszépültek a közösségi terek. Vendéglátó-egységből is van bőven, lángostól a haltepertőig, koktéltól a kézműves sörkülönlegességig minden kapható, mi szem és szájnak ingere. Aki pedig messziről jön, szállást is talál, hisz néhány pohár csongrádi nedű után vétek lenne kihagyni a kőrös-toroki éjszakát.

A Körösön átívelő pontonhíd –  Fotó: Wikipedia / Maarten Sepp

A két folyó találkozásának – szó szerinti – hordaléka és legértékesebb hozadéka a strand. A strandé pedig egy olyan könnyűzenei, trendeket követő, de közben az idősebb korosztály igényeinek is megfelelő fesztivál, amelyen felnőtt egy generáció. 

: Rév observation tower (Architects: Jr. Gyula Pászti-Tóth an
A Rév-kilátó a parton – Fotó: Wikipedia / Globetrotter19 

Legmelegebb borvidékünk központja

A város már 1987-ben elnyerte a szőlő és a bor nemzetközi városa címet Rómában. Ez idő tájt még leginkább cabernet, kékfrankos, zweigelt és kadarka került ki a hordókból, ma már a kínálat ennél sokkal színesebb.

A Csongrádi Borvidéket az ország legmelegebb borvidékeként tartják számon,

A város legismertebb 6 borászata számos szőlőfajtát termel és szűr: cabernet francot, cabernet sauvignont, zöld veltellinit, rajnai rizlinget és kövidinkát. Nem véletlen, hogy a város nevének jelzőjével illetik az itteni cserszegi fűszerest, muskotályt és szürkebarátot is, ami az utóbbi évtizedekben frissítően hatott a korábbi testes vörösborkínálat után, nem is beszélve a rozékról.

Fotó: Bodorné Kisgyörgy Nóra

A bornak saját ünnepe és utcája is van Csongrádon. A szervezők rendszerint az új kenyér ünnepével karöltve tervezik megrendezni a borfesztivált, amikor a városközpont gasztronómiai fellegvárrá alakul néhány napra. A jó borok mellett másodhegedűsként ilyenkor jelen vannak a környék manufaktúrái kemencés langallóval, kecskesajttal, és megszámlálhatatlan fajtájú, helyben termelt zöldségből és gyümölcsből készült lekvárral, szörppel és szósszal. 

Tény, hogy én elfogult vagyok ezzel a kisvárossal kapcsolatban, mert itt születtem. Viszont ha nem így lenne, a belváros 37 – műemléki védelem alatt álló, de többségében magántulajdonban lévő – halászháza akkor is rabul ejtené a szívemet, hófehérre meszelt falával és katonás rendben álló nádfedelével.

Így volt ezzel Balogh György rendező is, aki a Kis-Balaton mellett a macskaköves kerek árkot és a város menti holtágak csoda-világát választotta helyszínül, amikor újraforgatták Fekete István Tüskevárját.
A Tisza-menti kerékpárút (EuroVelo-11) szakasza Csongrád Nagyhajlat külterületén – Fotó: Wikipedia / Beroesz

Ha hosszabb időre hazamegyek városba, az utam előbb-utóbb a Tisza-oldalra vezet. Itt a folyó közvetlen szomszédságában a töredezett utat kiskertek és szőlőpászták szegélyezik. Van, ahol a horgászok ülnek a telek végén ringó stégen, és van, ahol elvadult gyümölcsfák hirdetik, nincs már gazdája a portának. Lehet, nem ez a legfestőibb része a Tisza-partnak, de

nekem az itteni madárcsicsergés és vízillat az, ami egyet jelent az „otthonnal”. 

A fiaim nagy kedvence viszont a fahíd. Esőben, sárban, hóban és kánikulában is  ki kell menni  megcsodálni az évszázados szerkezetet, ami egyenesen zenél ódon fadeszkáinak pattogásával, ahogyan átsétálunk rajta, és csodába ejt, ahogyan kettényílik, ha egy nagy hajó jön a Tiszán. És tény: nincs is szebb dolog annál, mint a naplementében megállni a közepén és csak bámulni a messzeségbe. 

A Batsányi János Gimnázium szecessziós épülete – Fotó: Wikipedia / Terbócs Attila

Nyitókép: A Tisza-menti kerékpárút (EuroVelo-11) szakasza Csongrád Nagyhajlat külterületén – Fotó: Wikipedia / Beroesz

Kapcsolódó tartalom
Útvesztőben – várnak hazánk szabadtéri labirintusai!
Halmos Monika | 2025. július 03

Útvesztőben – várnak hazánk szabadtéri labirintusai!

A reneszánsz kor növénylabirintusai a kertek ékességei voltak, de ma is akad néhány útvesztő, amelyeket a nyár során érdemes felfedezni!