Ayhan Gökhan
„Mindig túl sokat várunk a férfiaktól, hogy aztán csalódhassunk bennük” – Interjú Bánki Évával
„A jelenben élni nagyobb feladat, mint a tizenharmadik században kirándulni” – mondja Bánki Éva író, költő, egyetemi oktató. Többek között nemrég megjelent Át című verseskötetéről, a megszólalás nehézségeiről és a trubadúrok világáról beszélgettünk.
„A kutyák mindig is velünk voltak” – Interjú dr. Balla Lóránddal és Molnár Álmossal, a Vau!-kiállítás kurátoraival
A Kiscelli Múzeum mindig nagy meglepetésekkel, szenzációs tárlatokkal fogadja a hozzájuk látogató vendégeket. Legújabb, Vau! A fővárosi kutyatartás kultúrtörténete című kiállításukról beszélgettünk a kurátorokkal, akiktől megtudhattuk, hogyan lett ebből a különleges lényből házikedvenc.
Költők szent városa, a csodálatos Vilnius
Az észak Jeruzsálemének nevezett Vilniusról érkezésem előtt csak annyit tudtam, hogy Litvánia fővárosa, és én soha nem terveznék odautazni. De az élet annak rendje és módja szerint másképp intézte a dolgokat, és én annak rendje és módja szerint meghajoltam az akarat előtt. Nagyon kellemesen csalódtam, változatos kulturális örömforrást és felfedezést tartogatott a város, mintha egy évtizedekig járt világ alól hirtelen kibukkanna egy új, semmihez nem fogható másik földrész. Szubjektív beszámoló az ékszerdoboznál nagyobb, de a szokványos európai fővárosoknál kisebb Vilniusban.
„A férfiak apaságban való kiteljesedése nem meghaladott illúzió”
Tanulható az apaság – ezzel a gondolattal megerősödve zárom be Jesper Juul: Férfinak és apának lenni című könyvét. A felvetett kérdések és megadott válaszok töredékét hozom most elétek, részben szándékosan: nem akarok minden poént elsütni. Azt szeretném, ha ti is elolvasnátok ezt a kötetet!
Gyógyító játszótereket tervez és közben házassági krízisekről mesél – interjúnk Kő Boldizsárral
Balatonföldvár, Szentendre, Nagycenk, Visegrád, Budapest – csak néhány település, ahol Kő Boldizsárral és fantasztikus játszótereivel találkozhatunk. A 3D-s mesekönyvként működő terek igazi szabadságot adnak szülőknek, gyerekeknek, és mint kiderült, az alkotónak is. Kő Boldizsárral most nemcsak művészetekről, de családi háttérről, házasságbeli krízisekről, alkoholizmusról és gyerekvállalásról is beszélgettünk.
Nagyon relatív, hogy mit jelent „elég jó szülőnek” lenni – interjú Székely Szabolcs költővel
Székely Szabolcs A beszélgetés története című, erős és érzékeny verseskötete egyértelműsítette bennem, hogy a fiatal költők közül őt érdemes megkérdeznem az apaságról. Mesélt az apaság örömeiről, nehézségeiről, így a versei után a válaszai vezessenek új utakra, rádöbbenésekre, pozitív rácsodálkozásokra.
„Fantasztikus, amit egy aktív nő végigcsinál az életében” – Interjú Kiss Gergellyel
A huszonkét éves kora óta házas, háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó Kiss Gergely valóságos példakép: sokat tanulhatunk tőle felelősségvállalásról és a férfierők jó felhasználásáról. Többek között apaságról, gyereknevelésről, a fiatal generációk előtt álló kihívásokról beszélgettünk vele.
„Nincs itt semmi látnivaló: mindenki látnivaló” – Kiállításajánlónk
A Műcsarnokban látható Martin Parr: Strand az egész világ/Life’s a Beach című, tespedt és lankadt lelkünket életre keltő, a felfrissülés élményével megajándékozó, felforgató, optimizmusra hívó és egyben elgondolkodtató kiállítása, amely a világszerte ismert brit művész strandfotóiból válogat.
„Vannak dolgok, amiket csak az apák tudnak” – Interjú Mihalec Gáborral
Nem olyan régen, úgy másfél-két éve figyeltem fel Mihalec Gábor párterapeuta előadásaira és könyveire, s lehengerlő stílusa, éleslátása, okos humora azonnal magával ragadott. Adta magát az ötlet, hogy őt is megkérdezzem az apaságról, az azzal járó kihívásokról és örömökről.
„Ahogy nőnek a gyerekek, úgy fejlődik az apaság minősége” – Interjú Z. Kiss Zalánnal
A Pokolgép nevű zenekar gitárosaként ismert Z. Kiss Zalán és felesége két gyermeket nevelnek, egyikük, Csongi, autista. Az interjúban arra voltam kíváncsi, hogy amíg akad, aki ennél kisebb teherbírású helyzetből eszeveszetten elmenekül, addig Zalán hogyan nézett szembe az élet kínálta kihívással, majd ismerte meg az öröm új formáit. A látszatra erős, az érzékenységtől visszariadó férfi mítosza helyett a hétköznapok nehézségeiben helytálló, érzékeny és bátor férfi érdekelt.
„Többször álmodtam, hogy az oroszlán szájától rántom el a gyerekeimet” – Interjú Káli-Horváth Kálmánnal
Az állami gondozásban felnőtt, jelenleg a Református Cigány Szakkollégiumot igazgató író és festőművész Káli-Horváth Kálmán személyisége és munkássága régóta nagy hatással van rám. Csodálom meggyőződéses hittel párosult, a felemelkedéséhez hozzájáruló bámulatos erejét. Sokakban megütközést kelt a nem vér szerinti gyermek: Kálmán és Mariann két gyermeket fogadott örökbe, és a harmadik úton van. Őszintén vallja, hogy a gyerekvállalás a szeretet teljes megélését hozta el az életében, továbbá az önmegismerés új, különleges világokba vezető kapuit nyitotta meg.