Ennek a csinos süteménynek a története egészen a középkorig vezethető vissza, a neve pedig valószínűleg a latin „simila” szóból származik, ami finom búzalisztet jelentett. Sokféle legenda kering az eredetéről, az egyik egy idős házaspárhoz kötődik, akik süteményt akartak készíteni a karácsonyról megmaradt alapanyagokból. Eközben azon vitatkoztak, mit csináljanak a tésztával – Simon ki akarta főzni, Nell pedig meg akarta sütni. Végül kompromisszumot kötöttek, találmányuk pedig Sim-Nell néven vált ismertté. A torta különlegessége, hogy két tésztaréteg közé kell sütni egy adag marcipánt. Kihűlés után a tetejére is marcipán díszítés kerül, többek között 11 golyó, melyek az apostolokat jelképezik; természetesen Júdásnak nem jut hely közöttük. Igazán dekoratív édesség, érdemes kipróbálni.
Hozzávalók:
- 350 g vegyes aszalt gyümölcs (szilva, mangó, szilva)
- rum vagy rumaroma
- 175 g puha vaj
- 175 g porcukor
- 1 biocitrom héja
- 225 g finomliszt
- 25 g őrölt mandula
- 1 tk sütőpor
- ½ tk őrölt fahéj
- ½ tk őrölt gyömbér
- 1 cs vaníliás cukor
- 3 db tojás
- 2 ek tej
- 350 g marcipán
- porcukor a nyújtáshoz
- 2 ek baracklekvár
Elkészítés:
Sütés előtt az alapanyagokat időben vegyük ki a hűtőből, hogy minden szobahőmérsékletű legyen. A nagyobb aszalt gyümölcsöket daraboljuk fel, és áztassuk be rumba vagy rumaromába egy órára.
A puha vajat keverjük ki habosra a porcukorral, majd egyenként adjuk hozzá a tojásokat. A lisztet keverjük össze a mandulával és a sütőporral, majd ezt is öntsük a keverékhez a tejjel együtt. Sűrű, ragacsos masszát kell kapnunk. Ízesítjük fahéjjal, gyömbérrel, vaníliás cukorral, citromhéjjal, majd beleforgatjuk az aszalt gyümölcsöket is.
Egy 18 cm-es tortaformát alaposan kivajazunk, kilisztezünk, majd belekanalazzuk a massza felét. 125 g marcipánt kinyújtunk akkora köralakra, mint a tortánk, és ezt is a formába helyezzük. Rátesszük a massza másik felét, és a tetejét szépen elegyengetjük. 170 fokos sütőbe rakjuk, majd fél óra elteltével visszavesszük a hőmérsékletet 150 fokra, és további egy órát sütjük. Ekkor tűpróbával ellenőrizzük. Ha elkészült, hagyjuk kihűlni. 10 perc után érdemes kiszedni a formából, és rácsra tenni.
Ha már nem meleg, akkor újabb 125 g marcipánt kinyújtunk torta méretűre, és a sütemény tetejére helyezzük. A marcipán oldalát hullámosra mintázzuk. A maradék marcipánból 11 golyót készítünk, és ezeket a torta tetejére rakjuk. Az eredeti recept szerint ilyenkor a torta tetejét vékonyan le kell kenni tojásfehérjével, majd egy szakácsfáklyával kissé megpirítani, vagy betenni néhány percre a sütőbe grillfokozatra.
A cikk megjelenését a METRO támogatta.
Ajánljuk még: