„Zódás pánkó” (szódás fánk)

Nyári konyha

A csíkmadarasi Erzsike néni férje nagyapjától tanulta el a „zódás pánkó” receptjét, amit a Nyári konyha új adásában el is készít. Miközben simul a tészta és sül a szódás fánk, az élet dolgairól is szó esik, többek között arról, hogy milyen volt a családi élet, amikor még több generáció élt együtt egy portán.

A csíkmadarasi Tankó Mária néni a falu tanítója és néprajzkutató – sok könyve megjelent már szülőhelye hagyományos életformájáról, szokásairól. Borbás Marcsi a Nyári konyha új epizódjában hozzá látogat el, hogy egy új receptet, a hússal töltött pityóka tekercset készítsék el együtt. Ez a kiadós, laktató fogás Mária néni gyermekkorában egytálételként került az asztalra. Egyszerű és nagyon finom: próbáljátok ki!

Borbás Marcsi a gyulafirátóti Borbás Marcsit keresi fel ezúttal, hogy a Nyári konyha mai részében egy igen régi sváb ételt, a klotzkit készítsék el együtt. A krumplinudlival készülő, savanyú káposztás, füstölt húsos, laktató egytálétel az egyszerűségében is rendkívül kreatív sváb konyha egyik remeke. Kevés hozzávalóból egy ebédre való, kiadós fogás.  

Gyulafirátót többek között gyönyörű golgotájáról híres, de gasztronómiai öröksége is figyelemreméltó. A Nyári konyha új epizódjában Borbás Marcsi a gyulafirátóti Nagyné Marcsihoz látogat, hogy egy ottani hagyományos ételt, a káposztás hajtókát készítsék el együtt. A tartalmas és egyszerű fogást a régi időkben főként a nagy mezei munkákhoz készítették, hiszen a krumplival gyúrt ruganyos tészta nem szárad ki, sokáig puha marad. Amíg készül a káposztás hajtóka, többek között az is kiderül, hogyan lehet a jól gazdálkodni az idővel a konyhában, és miként gazdagítják a tanult recepteket az egyes generációk apró változtatásai. 

A Veszprém melletti Gyulafirátóton élő Bori néni gyermekkora óta őriz egy pikáns nevű receptet: ez a pöcsmácsik, azaz a prézlis buci, amihez nem sok minden kell, de az íze isteni! A Nyári konyha mai adásában ezt a régi ételt készítik el Marcsival.

A Nyári konyha stábja ezúttal Csíkcsomortánból jelentkezik be: Rózsika néni konyhájában tárkonyos savanyúleves készül – szinte a semmiből. A 101-es számú ház éppen 101 éves, és talán ez az egyszerű és nagyszerű recept is legalább ennyi idős lehet: aki egyszer megkóstolja, rögtön megérzi, hogy régi idők bölcsességét rejti zamata. Próbáljátok ki!

A csíkcsomortáni Ilonka néni fokhagymás csirkelevese amilyen egyszerű, éppen olyan finom és laktató. Nyári dologidőben főleg aratáskor készítették. Igazi okos étel: a gyomornak egészség, a háziasszonynak pedig rendkívül praktikus, hiszen szinte minden hozzávaló egyszerre kerül bele. A nagy munkák idején ugyanis az asszonyok igyekeztek úgy rendezni a főzést, hogy amíg az étel elkészült, egyéb tennivalójukkal is tudjanak haladni. Míg fő a leves, Ilonka néni azt is elárulja, hogyan kell az ecetet hozzáadni az ételhez, hogy ne csapódjon ki. 

A csíkmadarasi Erzsike néni konyhájában az egyik legegyszerűbb étel készül: pityókás tokány jóféle dubuckóval, egy kis kolbásszal és szalonnával. Mind a tíz ujjunkat menyaltuk utána, pedig láttunk már ennél bonyolultabb receptkölteményt. Miközben készült, Erzsike néni a világ dolgait is elrendezte. Nézzétek csak! Így is lehet élni! A Nyári konyha mai részéből pedig az is kiderül, mi fán terem a dubuckó. 

Erdély felcsíki részén, Csíkdánfalván él Vilma néni, a környék híres „főzőasszonya”, akit az emberélet fordulóinkak minden jeles eseményén azzal bíztak meg a falubeliek és a környékbeli falvak lakói is, hogy a vendégek számára elkészítse az éppen arra az alkalomra illő menüt. Főzött keresztelőkre, elsőáldozásokra, lakodalmakra, temetésekre. A Nyári konyha új részében Borbás Marcsi az Erdély-szerte ismert becsinált levesek közül a kifejezetten halotti totokra készített felcsíki toros levest tanulja meg Vilma nénitől. Miközben készül a juhhúsra főtt laktató étel, azt is megtudjuk, hogyan kell a rántás készíteni, hogy az ne legyen ártalmas a gyomornak. Vilma néni generációjában a „főzőasszonyi” szerep nemcsak azt jelentette, hogy a legnagyobb tudású asszonyra bízta magát a falu nagy események alkalmával, de azt is, hogy sokan tanultak tőle konyhai fogásokat, recepteket. Ma, amikor már a legtöbb esküvői mulatság étteremben zajlik, a régi tudás őrzői pedig egyre fogyatkoznak, különösen értékes minden egyes morzsa, amit még felcsipegethetünk a hajdani „főzőasszonyok” asztaláról.

A májgombóclevest rendszerint csont alaplére szoktuk főzni, de ha nincs otthon alaplé, zöldségleves alapra is készíthetjük. Marcsi éppen egy ilyen receptet mutat, melyben a friss sertésmájból készült gombócok egy isteni zöldséges alapot tesznek gazdag, egytálételként is fogyasztható levessé.

A disznóvágások idején az egyik elmaradhatatlan hagyományos aprósüteményünk a tepertős pogácsa, amit az egész nyelvterületen ismerünk és szeretünk. A Konyhám mai adásában Marcsi ezt a klasszikust készíti el. 

Minden magyar családban van egy sikergaranciás töltött fasírt recept – ezek többnyire csak az ízesítésben különböznek. A Stefánia szelet zsenialitása egyrészt éppen abban rejlik, hogy ízlés szerint fűszerezhető, másrészt abban, hogy nemcsak frissen, melegen nagyon finom, hanem hidegen szeletelve is. Készítsük el az ünnepekre!