Az nem lehet, hogy az ember ne egyen és ne készítsen egyszer az életben szalontüdőt! Több önmagánál, ahogy Kosztolányiné Harmos Ilonka írta: „Valamiben hinni kell, ami segít. Néha a szalontüdő az.” A receptet leírva itt találjátok.

A jellegzetes délvidéki étel, a bácskai rizses hús titka is ugyanaz, mint az összes klasszikus fogásé: kiváló minőségű alapanyagok kellenek hozzá, mértéktartás és persze egy jó recept. Marcsi édesanyja receptjét mutatja meg a Konyhám sorozat új részében.

Ez a kétszer sült palacsinta bármelyik krémes tortával fölvehetné a versenyt, olyan finom. Marcsi gyermekkori emlékeiben a pénteki ebéd ízeit idézi. Többek között az is fantasztikus benne, hogy a receptet a magunk ízlésére formálhatjuk: a palacsintákat készíthetjük vékonyabbra vagy vastagabbra, a tölteléket gazdagíthatjuk mazsolával, de el is hagyhatjuk belőle – ízlésünk szerint. Jó étvágyat hozzá!

A Nyári konyha stábja ezúttal Csíkcsomortánból jelentkezik be: Rózsika néni konyhájában tárkonyos savanyúleves készül – szinte a semmiből. A 101-es számú ház éppen 101 éves, és talán ez az egyszerű és nagyszerű recept is legalább ennyi idős lehet: aki egyszer megkóstolja, rögtön megérzi, hogy régi idők bölcsességét rejti zamata. Próbáljátok ki!

Ez a hagyományos recept igazán laktató és, ha odafigyelünk az időzítésre a készítés során, akkor finom, krémes étet kapunk. A savanyú májvetrece lényege ugyanis a kiváló alapanyag és a pontos időzítés. A Konyhám új részében Marcsi megmutatja, mi a titka ennek a klasszikus fogásnak.

A kunsági konyha egyik jellegzetes sós kalácsa hajdanán a borjúkötél volt. Marcsi kutatásai során megszerezte a hagyományos receptet, majd amikor elkészítette, a kunságiak is felfigyeltek rá, és folytatni kezdték a hagyományt. Ma már fesztiválokon is sütik az eredeti recept szerint. Készítsétek el otthon! Isteni!

A csíkcsomortáni Ilonka néni fokhagymás csirkelevese amilyen egyszerű, éppen olyan finom és laktató. Nyári dologidőben főleg aratáskor készítették. Igazi okos étel: a gyomornak egészség, a háziasszonynak pedig rendkívül praktikus, hiszen szinte minden hozzávaló egyszerre kerül bele. A nagy munkák idején ugyanis az asszonyok igyekeztek úgy rendezni a főzést, hogy amíg az étel elkészült, egyéb tennivalójukkal is tudjanak haladni. Míg fő a leves, Ilonka néni azt is elárulja, hogyan kell az ecetet hozzáadni az ételhez, hogy ne csapódjon ki. 

Ha igazán egyszerű és kiadós húsos-zöldséges fogásra vágyunk, ideális választás a nyár végére szépen megnőtt karalábéból készült töltött karalábé. Olyan recept ez, amelyhez a hozzávalók minden részét fel tudjuk használni, szinte semmit nem kell kidobnunk vagy félretennünk. Ebédre, vacsorára is kiváló, de ha vendégeknek szeretnénk feltálalni, akkor is garantált sikerünk lesz vele.