Nyári konyha – Őrségi rétes

Nyári konyha

Rétes is, édes is: Borbás Marcsi új, terepmunkára épülő Nyári konyha című sorozatának első részében mindannyiunk egyik kedvence, a rétes őrségi változata készül el, Margitka néni konyhájában. A sorozat újszerűsége éppen abban rejlik, hogy a magyar vidék gasztronómiai kincsei saját kontextusukban elevenednek meg egy valódi néprajzi terepmunka keretében. Fogadjátok olyan szeretettel, amilyen szeretettel készítik ezek a csodálatos adatközlők a mindannyiunk örökségének szerves részét képező fogásokat, és amilyen örömmel járja ma is a magyar nyelvterület különböző vidékeit Marcsi és stábja, hogy újabb kincseket tehessünk közzé!

1. rész

A csíkmadarasi Erzsike néni férje nagyapjától tanulta el a „zódás pánkó” receptjét, amit a Nyári konyha új adásában el is készít. Miközben simul a tészta és sül a szódás fánk, az élet dolgairól is szó esik, többek között arról, hogy milyen volt a családi élet, amikor még több generáció élt együtt egy portán.

A csíkmadarasi Tankó Mária néni a falu tanítója és néprajzkutató – sok könyve megjelent már szülőhelye hagyományos életformájáról, szokásairól. Borbás Marcsi a Nyári konyha új epizódjában hozzá látogat el, hogy egy új receptet, a hússal töltött pityóka tekercset készítsék el együtt. Ez a kiadós, laktató fogás Mária néni gyermekkorában egytálételként került az asztalra. Egyszerű és nagyon finom: próbáljátok ki!

Borbás Marcsi a gyulafirátóti Borbás Marcsit keresi fel ezúttal, hogy a Nyári konyha mai részében egy igen régi sváb ételt, a klotzkit készítsék el együtt. A krumplinudlival készülő, savanyú káposztás, füstölt húsos, laktató egytálétel az egyszerűségében is rendkívül kreatív sváb konyha egyik remeke. Kevés hozzávalóból egy ebédre való, kiadós fogás.  

Gyulafirátót többek között gyönyörű golgotájáról híres, de gasztronómiai öröksége is figyelemreméltó. A Nyári konyha új epizódjában Borbás Marcsi a gyulafirátóti Nagyné Marcsihoz látogat, hogy egy ottani hagyományos ételt, a káposztás hajtókát készítsék el együtt. A tartalmas és egyszerű fogást a régi időkben főként a nagy mezei munkákhoz készítették, hiszen a krumplival gyúrt ruganyos tészta nem szárad ki, sokáig puha marad. Amíg készül a káposztás hajtóka, többek között az is kiderül, hogyan lehet a jól gazdálkodni az idővel a konyhában, és miként gazdagítják a tanult recepteket az egyes generációk apró változtatásai. 

A Veszprém melletti Gyulafirátóton élő Bori néni gyermekkora óta őriz egy pikáns nevű receptet: ez a pöcsmácsik, azaz a prézlis buci, amihez nem sok minden kell, de az íze isteni! A Nyári konyha mai adásában ezt a régi ételt készítik el Marcsival.

A Nyári konyha stábja ezúttal Csíkcsomortánból jelentkezik be: Rózsika néni konyhájában tárkonyos savanyúleves készül – szinte a semmiből. A 101-es számú ház éppen 101 éves, és talán ez az egyszerű és nagyszerű recept is legalább ennyi idős lehet: aki egyszer megkóstolja, rögtön megérzi, hogy régi idők bölcsességét rejti zamata. Próbáljátok ki!

A csíkcsomortáni Ilonka néni fokhagymás csirkelevese amilyen egyszerű, éppen olyan finom és laktató. Nyári dologidőben főleg aratáskor készítették. Igazi okos étel: a gyomornak egészség, a háziasszonynak pedig rendkívül praktikus, hiszen szinte minden hozzávaló egyszerre kerül bele. A nagy munkák idején ugyanis az asszonyok igyekeztek úgy rendezni a főzést, hogy amíg az étel elkészült, egyéb tennivalójukkal is tudjanak haladni. Míg fő a leves, Ilonka néni azt is elárulja, hogyan kell az ecetet hozzáadni az ételhez, hogy ne csapódjon ki. 

A csíkmadarasi Erzsike néni konyhájában az egyik legegyszerűbb étel készül: pityókás tokány jóféle dubuckóval, egy kis kolbásszal és szalonnával. Mind a tíz ujjunkat menyaltuk utána, pedig láttunk már ennél bonyolultabb receptkölteményt. Miközben készült, Erzsike néni a világ dolgait is elrendezte. Nézzétek csak! Így is lehet élni! A Nyári konyha mai részéből pedig az is kiderül, mi fán terem a dubuckó. 

Újabb klsszikus következik a disznóvágási időszakból: a kolbászhússal töltött dagadóval azonban nem kell megvárnunk a disznóvágást, bármikor elkészíthetjük. A friss dagadó mellé készítsük el saját ízesítésű kolbászhúsunkat, töltsük bele, majd süssük át jól! Egyszerűen hangzik, de ennek az ételnek is megvannak a titkai: Marcsi saját receptjét készítve árulja el az isteni töltött dagadó titkait.

Egyszerű, gyors és mutatós fogás az ünnepi asztalra, kiváló minőségű magyar sertéshúsból! A szűzpecsenye a sertés egyik legértékesebb része, amelyet változatosan elkészíthetünk. Hogy megőrizzük zamatát, érdemes bacon szeletekbe csomagolni, és jól áll neki az ősz ízeit visszacsempésző aszalt szilva is. Próbáljátok ki!

A sertéskaraj a sertés egyik legbecsesebb része, amelyből többféle fogást is készíthetünk, a rántott húson túl. Ha hirtelen sütjük, vigyázva, hogy ne száradjon ki, isteni sült karajt készíthetünk belőle. Ebben a videóban Marcsi megmutatja hogyan tudunk omlós, zamatos sült karajt készíteni.

Az ischler klasszikus változata sokunk egyik kedvenc ünnepi aprósüteménye. A Konyhám mai adásában Marcsi a szolnoki változatot készíti el, az isteni habos ischlert, ami talán még finomabb is, mint a közismert klasszikus változat. Érdemes kirpóbálni az ünnepekre!