A csíkmadarasi Zsigmond Malom Fogadóban Gáll Timea és férje, Levente egy talpalatnyi mennyországot őriznek: itt forgattuk Nyári konyha sorozatunk következő adását, melyben Timi és Marcsi langallót sütnek. Igazi, erdélyi kenyérlángost, melyet hajdanán az asszonyok kenyérsütés napján a család számára édes és sós változatban is elkészítettek, belesütve minden szeretetüket és gondoskodásukat. Ezúttal egy tizenöt éves barátság ízei is felsejlenek az örökségül kapott receptben.

5. rész

Gyulafirátót többek között gyönyörű golgotájáról híres, de gasztronómiai öröksége is figyelemreméltó. A Nyári konyha új epizódjában Borbás Marcsi a gyulafirátóti Nagyné Marcsihoz látogat, hogy egy ottani hagyományos ételt, a káposztás hajtókát készítsék el együtt. A tartalmas és egyszerű fogást a régi időkben főként a nagy mezei munkákhoz készítették, hiszen a krumplival gyúrt ruganyos tészta nem szárad ki, sokáig puha marad. Amíg készül a káposztás hajtóka, többek között az is kiderül, hogyan lehet a jól gazdálkodni az idővel a konyhában, és miként gazdagítják a tanult recepteket az egyes generációk apró változtatásai. 

A Veszprém melletti Gyulafirátóton élő Bori néni gyermekkora óta őriz egy pikáns nevű receptet: ez a pöcsmácsik, azaz a prézlis buci, amihez nem sok minden kell, de az íze isteni! A Nyári konyha mai adásában ezt a régi ételt készítik el Marcsival.

A Nyári konyha stábja ezúttal Csíkcsomortánból jelentkezik be: Rózsika néni konyhájában tárkonyos savanyúleves készül – szinte a semmiből. A 101-es számú ház éppen 101 éves, és talán ez az egyszerű és nagyszerű recept is legalább ennyi idős lehet: aki egyszer megkóstolja, rögtön megérzi, hogy régi idők bölcsességét rejti zamata. Próbáljátok ki!

A csíkcsomortáni Ilonka néni fokhagymás csirkelevese amilyen egyszerű, éppen olyan finom és laktató. Nyári dologidőben főleg aratáskor készítették. Igazi okos étel: a gyomornak egészség, a háziasszonynak pedig rendkívül praktikus, hiszen szinte minden hozzávaló egyszerre kerül bele. A nagy munkák idején ugyanis az asszonyok igyekeztek úgy rendezni a főzést, hogy amíg az étel elkészült, egyéb tennivalójukkal is tudjanak haladni. Míg fő a leves, Ilonka néni azt is elárulja, hogyan kell az ecetet hozzáadni az ételhez, hogy ne csapódjon ki. 

A csíkmadarasi Erzsike néni konyhájában az egyik legegyszerűbb étel készül: pityókás tokány jóféle dubuckóval, egy kis kolbásszal és szalonnával. Mind a tíz ujjunkat menyaltuk utána, pedig láttunk már ennél bonyolultabb receptkölteményt. Miközben készült, Erzsike néni a világ dolgait is elrendezte. Nézzétek csak! Így is lehet élni! A Nyári konyha mai részéből pedig az is kiderül, mi fán terem a dubuckó. 

Erdély felcsíki részén, Csíkdánfalván él Vilma néni, a környék híres „főzőasszonya”, akit az emberélet fordulóinkak minden jeles eseményén azzal bíztak meg a falubeliek és a környékbeli falvak lakói is, hogy a vendégek számára elkészítse az éppen arra az alkalomra illő menüt. Főzött keresztelőkre, elsőáldozásokra, lakodalmakra, temetésekre. A Nyári konyha új részében Borbás Marcsi az Erdély-szerte ismert becsinált levesek közül a kifejezetten halotti totokra készített felcsíki toros levest tanulja meg Vilma nénitől. Miközben készül a juhhúsra főtt laktató étel, azt is megtudjuk, hogyan kell a rántás készíteni, hogy az ne legyen ártalmas a gyomornak. Vilma néni generációjában a „főzőasszonyi” szerep nemcsak azt jelentette, hogy a legnagyobb tudású asszonyra bízta magát a falu nagy események alkalmával, de azt is, hogy sokan tanultak tőle konyhai fogásokat, recepteket. Ma, amikor már a legtöbb esküvői mulatság étteremben zajlik, a régi tudás őrzői pedig egyre fogyatkoznak, különösen értékes minden egyes morzsa, amit még felcsipegethetünk a hajdani „főzőasszonyok” asztaláról.

Viola néni pogácsája szinte elolvad az ember szájában. Szalafőn mindenki ismeri. Amilyen közismert kelt tésztánk a pogácsa, éppen annyi variációját sütik a magyar nyelvterület különböző részein. A lényeg, hogy omlós, réteges és könnyű legyen. Ha jól sikerül, már csak egy hibája marad: gyrosan elfogy. Egészségünkre!

Szlovéniában, a Muravidék közepében van Lendvavásárhely, azaz Dobronak, ahol Jutka néni kerek perec megmutatja Marcsinak a kerek perec receptjét. Ennél jóval több is kiderül a Nyári konyha harmadik részéből: a nyíló diftongusoktól, a-zástól és ny-ezéstől ízes muravidéki beszédből megtudhatjuk, mi is a vágott zsír, hogyan terem a kétmarokra fogható paradicsom, és hogy mi mindenhez ették a kerek perecet. Nézzétek, élvezzétek és készítsétek el ti is ezt a nagyszerű finomságot!

Érdekes fűszerezésű fügeleves készül ma Marcsi Konyhám című műsorában. Ez a különleges ízesítésű finomság a kurkumától és a tonkababtól kap egyedi aromákat, a füge zamata és édeskés ízharmóniái pedig igazán tökéletes vasárnapi fogássá teszik. 

A klasszikus magyar desszertek sorába illő máglyarakás sokunk kedvence. Ez az egyszerű étel is a maradékmentés egyik jeles példája: a kenyérpuding jellegű készítmények története a középkorig nyúlik vissza egész Európában, hiszen mindenhol fontos szempont volt a száradó kenyérmaradék hasznosítása. Sok helyütt éppen ezért a szegény ember pudingjának hívták. Az általunk ismert mákos guba mai formája persze már korántsem a maradékmentésről szól. Ezt az isteni csemegét készíti el Marcsi a Konyhám új adásában. Ezúttal sem fogunk csalódni.

Rácponty

Rácponty

06:40

Az ország déli részében élő szerbektől, azaz a rácoktól tanultuk a Duna mellett lakók körében népszerű receptet, a rác pontyot. Marcsi ezt a nagyszerű fogást készíti el a Konyhám mai adásában. Fogyasszátok szeretettel!

A legnépszerűbb Univer szószoknak már mind van Erős Pistás verziójuk: ezeket kóstolhatták meg a szerencsések Rákóczi Ferivel az Erős Pista Feszten.