Kertem: tanácsok a gyümölcsfák ültetéséhez

Kertem
Marcsi ültet néhány új gyümölcsfát a kertjébe, és elárulja, mire kell figyelni ennél a műveletnél, hogy a kis fák jól érezzék magukat, és hamarosan termőre is forduljanak. A munka után pedig jön egy ünnepi recept, ezúttal egy különleges gyümölcskenyér készül a konyhájában. 
2. évad 40. rész

Ha a nyáron tettünk el a virágjuk teljében pompázó hortenziákból száradni, akkor most pompás díszeket készíthetünk belőlük az ünnepi időszakban. A Kertem mai adásában Marcsi egy koszorút ékesít fel a különböző árnyalatú, megszáradt hortenziákból.

Ha nem is a kertben, de a növényekkel télen is bőven akad tennivalónk. A csodálatos amarillisz nagyon meghálálja az átültetést és a gondozást: pompás virágcsokorral örvendeztet meg, mikor nyílik.

Elérkezett az idő, hogy még a fagyok előtt gondoskodjunk a díszfüvek téli védelméről. Nagyon fontos, hogy a pampafű-féléket sosem szabad ősszel visszavágni, hanem össze kell kötni, majd tavasszal visszametszve újra fognak hajtani. A Kertem sorozat mai adásában Marcsi megmutatja, hogyan érdemes felkészíteni díszfüveinket a télre.

Ahogy nap nap után egyre közeledik a tél, és a kert már nem adhat friss zöldséget, elérkezik a csíráztatás ideje. A lakásban fűszernövényekkel, biocsírákkal, mikrozöldségekkel, de még egy kis salátatermesztéssel is próbálkozhatunk. Érdemes megtanulni a csíráztats helyes technikáját, hiszen ezekkel az apró, nagyon egészséges, vitamindús zöldekkel tehetjük teljesebbé a téli menüt. A Kertem egyik korábbi adásában Marcsi mindent megmutat, ami a sikeres csíráztatáshoz szükséges.

A Kertem mai részében a szobanövények átültetéséről lesz szó. Marcsi egy csodálatos fikuszt ültet át stabilabb kaspóba, közben pedig megmutatja, mire kell odafigyelni a cserepes növények átültetésénél. 

Ősz derekán, amikor már a nyári szárazságok után, az őszi esőzésekkel a talaj visszanyeri nedvességtartalmát, elérkezett az ideje a faültetésre. Vad alanyra oltott fákat érdemes beszerezni, és elültetni – még bőven a fagyok előtt. A Kertem mai részében Marcsi gesztenyefát ültet, közben pedig mutatja, mi mindenre kell odafigyelni fák ültetéskor. 

Marcsi ezúttal egy különleges virágrakottast készít, mely tavaszra fog majd kivirágozni. Remek ajándék lehet akár karácsonyra is.

Ősszel a gyepet is érdemes gondozásba venni, átszellőztetni és megtrágyázni, hogy a következő tavasszal ismét gyönyörű legyen. Marcsi is így tesz, megmutatja, miképpen érdemes ilyenkor gondoskodni a kertünk zöld felületeiről.

Az ünnep húsos ételei közé nyugodtan becsempészketünk olyan – ugyancsak hagyományos – húsmentes fogásokat is, mint a krémes és puha páránfőtt, más néven gőzgombóc vagy Németországban és Ausztriában Germknödelnek nevezett finomság. A Konyhám mai adásában ezt a mennyei fogást készíti el Marcsi. Próbáljátok ki! Garantáltan hálás lesz érte az egész család!

Újabb klsszikus következik a disznóvágási időszakból: a kolbászhússal töltött dagadóval azonban nem kell megvárnunk a disznóvágást, bármikor elkészíthetjük. A friss dagadó mellé készítsük el saját ízesítésű kolbászhúsunkat, töltsük bele, majd süssük át jól! Egyszerűen hangzik, de ennek az ételnek is megvannak a titkai: Marcsi saját receptjét készítve árulja el az isteni töltött dagadó titkait.

Egyszerű, gyors és mutatós fogás az ünnepi asztalra, kiváló minőségű magyar sertéshúsból! A szűzpecsenye a sertés egyik legértékesebb része, amelyet változatosan elkészíthetünk. Hogy megőrizzük zamatát, érdemes bacon szeletekbe csomagolni, és jól áll neki az ősz ízeit visszacsempésző aszalt szilva is. Próbáljátok ki!

A sertéskaraj a sertés egyik legbecsesebb része, amelyből többféle fogást is készíthetünk, a rántott húson túl. Ha hirtelen sütjük, vigyázva, hogy ne száradjon ki, isteni sült karajt készíthetünk belőle. Ebben a videóban Marcsi megmutatja hogyan tudunk omlós, zamatos sült karajt készíteni.