Kertem: őszi gyümölcsszüret

Kertem

Borbás Marcsi az őrségi kertben ezúttal felszedi a szilvát, az almát, és a lehullott diót is. Természetesen azt is megmutatja, mi készül nála az őszi termésekből.  A konyhájában egy igazi őszi finomság, gluténmentes sütőtökös palacsinta készül. 

3. évad 32. rész

Mit kell tenni a száraz avarral ahhoz, hogy jövőre kertünk hasznára váljék, és ne okozzunk kárt a benne rejlő kártevőkkel? A Kertem sorozat mai része erről szól. 

Elérkezett a magszedés ideje: ez az egyik legfontosabb nyár végi, ősz eleji teendő a virágoskertben és a konyhakertben egyaránt, hiszen a most begyűjtött magokkal tudjuk biztosítani, hogy jövőre is bőtermő és változatos kertünk legyen. A Kertem sorozatban Marcsi nemcsak a magszedés technikáját mutatja meg, hanem azt is, hogyan érdemes védekezni egyes fajok túlszaporodása ellen, illetve hogyan kell rózsát szaporítani. 

Nagyon kitolódik a termési időszak, és bár ennek sok hátránya van, most, nyár végén igazán az előnyeit élvezzük. Még terem a cukkini, a padlizsán, a paradicsom, a mángold, és sorolhatnánk, de itt az ideje a másodvetéseknek is! Retket, sárgarépát, céklát, rukkolát, zöldbabot is bátran vethetünk még, így a hosszú ősz idején is tavasziasan friss zöldségeink teremnek. A Kertem mai adásában Marcsi is egy kosárnyi vetőmagból válogat.

Bármennyi tapasztalatunk is legyen a kertművelésben, mindig elkél egy-két jótanács, hasznos tudnivalók megosztása: olykor egymástól tanulunk a legtöbbet. Ennek előnye, hogy ami másnak már bevált, abban megbízhatunk, és ez különösen fontos a biokert művelése során. Marcsi minden tapasztalatát megosztja velünk, érdemes figyelmesen nézni a Kertem sorozatnak ezt az adását is, hiszen csak olyan tudásanyag hangzik el benne, ami tapasztalatból származik.

Megrázó élmény volt és nagy port kavart a néhány évvel ezelőtti szarvastámadás, melyet nagyon megsínylettek az őrségi kert gyümölcsfái, akárcsak idén a tavaszi fagyokat. A Kertem sorozat mai részében Marcsi megmutatja, hogyan regenerálódott azóta a gyümölcsös. Az egyik – és nem az egyetlen – tanulság, hogy az öregebb fák jobban bírják a megpróbáltatásokat. A többi a videóból kiderül.

A tökfélék közül a patisszon az egyik legtermékenyebb zöldség, amely nagyon meghálálja a gondosságot, a folyamatos törődést. Sokat segíthetünk a patisszonok nyári fejlődésében, ha felkarózzuk őket – így kevésbé lesznek kitéve a kórokozók támadásainak és több helyük lesz szép termést érlelni. Marcsi megmutatja, mire figyeljünk a patisszon karózása közben.

Nyári kedvencünk, az uborka tud kényes lenni: ha nem időben szedjük le, a közismertebb fajták nagyon megsínylik. Marcsi kertjében különleges, édes és roppanós fajták teremnek, amelyekből kiváló uborkasaláta, kovászos uborka és egyéb ínyencség készíthető. De csak úgy, egyszerűen beleharapni egy-egy ilyen zöld csodába is fenséges érzés!

Borbás Marcsi őrségi kertjének érdekességeiről mesél ebben a részben. Különleges, nem őshonos növényeket termeszteni nagy kihívás, de érdemes kísérletezni velük, hiszen a siker dupla öröm. 

Nincs bosszantóbb érzés, mint munkánk gyümölcsét paraziták martalékaként látni, ezért mindannyian folyamatosan küzdünk a kerti kártevők ellen. A Kertem új epizódjában a földibolháké a főszerep: Borbás Marcsi megmutatja, hogyan védekezik ellenük őrségi kertjében.

Már látszik a kora tavaszi konyhakerti munkánk gyümölcse, sőt: sokunk asztalára rendszeresen kerül a kertben szedett friss zöldségből. A Kertem sorozat új epizódjában Borbás Marcsi megmutatja június eleji őrségi kertjét, melyből cukkinit, retket, hagymát is szed már. 

Mikor már eredménye is látszik a kora tavaszi kerti munkánknak, semmi sem tud kiábrándítóbb lenni, mint egy csigainvázió, amely egyetlen éjszaka alatt képes lenullázni hónapok munkáját. Borbás Marcsi ebben a videóban a saját kertjében mutatja meg, hogyan tudunk védekezni e kártevők ellen.

A Távol-Keleten az erdők alját borító árnyékliliom nemcsak szemet gyönyörködtető látvány, hanem igazi ínyencség is: fiatal, zsenge hajtásaival nyugodtan tervezzünk a konyhában!