Kertem: Gyógynövények a kertben és a kertkapun túl

Kertem

Marcsi ezúttal a konyhakerten túl, illetve a természetben gyűjti össze a különféle gyógyhatású kincseket. Megtudjuk, miért érdemes diófalevelet, lándzsás útifüvet és cickafarkot gyűjteni, és miként lehet ezeket hatékonyan eltárolni az év későbbi időszakára.

1. évad 21. rész

Marcsi ezúttal egy különleges virágrakottast készít, mely tavaszra fog majd kivirágozni. Remek ajándék lehet akár karácsonyra is.

Ősszel a gyepet is érdemes gondozásba venni, átszellőztetni és megtrágyázni, hogy a következő tavasszal ismét gyönyörű legyen. Marcsi is így tesz, megmutatja, miképpen érdemes ilyenkor gondoskodni a kertünk zöld felületeiről.

A Kertem új adásában tökszüretre és komposztálásra invitál Marcsi. Az őrségi kertben nem kevesebb, mint nyolcféle téli tök terem, ezek nagyrészét be is gyűjti, de a szívós növények további terméssel is kecsegtetnek: az apró, már be nem érő tököknek is meglesz a helyük a tányéron. A terebélyes tökszárak pedig a komposztban hasznosulnak újra. A videó második felében a rétegelés technikáját is megmutatja Marcsi.

Az idei szeptember nagy esővel söpörte el az aszályos nyarat: ez a kertjeinken is meglátszik. Nem kell azonban lemondani a még beérő paradicsomról, padlizsánról, és teremni fog a cukkini utóvetése is, ráadásul most érdemes salátát palántázni a hosszú őszre, hiszen a nap vélhetően nem égeti ki már. Marcsi megmutatja szeptemberi kertjének helyenként vibráló színeit, másutt borzos ágyásait, és a poloskák meg a csigák elleni védekezéssel kapcsolatban is egyszerű, de nagyszerű tippeket kaphatunk a Kertem sorozat új epizódjából.

Mit kell tenni a száraz avarral ahhoz, hogy jövőre kertünk hasznára váljék, és ne okozzunk kárt a benne rejlő kártevőkkel? A Kertem sorozat mai része erről szól. 

Elérkezett a magszedés ideje: ez az egyik legfontosabb nyár végi, ősz eleji teendő a virágoskertben és a konyhakertben egyaránt, hiszen a most begyűjtött magokkal tudjuk biztosítani, hogy jövőre is bőtermő és változatos kertünk legyen. A Kertem sorozatban Marcsi nemcsak a magszedés technikáját mutatja meg, hanem azt is, hogyan érdemes védekezni egyes fajok túlszaporodása ellen, illetve hogyan kell rózsát szaporítani. 

Nagyon kitolódik a termési időszak, és bár ennek sok hátránya van, most, nyár végén igazán az előnyeit élvezzük. Még terem a cukkini, a padlizsán, a paradicsom, a mángold, és sorolhatnánk, de itt az ideje a másodvetéseknek is! Retket, sárgarépát, céklát, rukkolát, zöldbabot is bátran vethetünk még, így a hosszú ősz idején is tavasziasan friss zöldségeink teremnek. A Kertem mai adásában Marcsi is egy kosárnyi vetőmagból válogat.

Bármennyi tapasztalatunk is legyen a kertművelésben, mindig elkél egy-két jótanács, hasznos tudnivalók megosztása: olykor egymástól tanulunk a legtöbbet. Ennek előnye, hogy ami másnak már bevált, abban megbízhatunk, és ez különösen fontos a biokert művelése során. Marcsi minden tapasztalatát megosztja velünk, érdemes figyelmesen nézni a Kertem sorozatnak ezt az adását is, hiszen csak olyan tudásanyag hangzik el benne, ami tapasztalatból származik.

Megrázó élmény volt és nagy port kavart a néhány évvel ezelőtti szarvastámadás, melyet nagyon megsínylettek az őrségi kert gyümölcsfái, akárcsak idén a tavaszi fagyokat. A Kertem sorozat mai részében Marcsi megmutatja, hogyan regenerálódott azóta a gyümölcsös. Az egyik – és nem az egyetlen – tanulság, hogy az öregebb fák jobban bírják a megpróbáltatásokat. A többi a videóból kiderül.

A tökfélék közül a patisszon az egyik legtermékenyebb zöldség, amely nagyon meghálálja a gondosságot, a folyamatos törődést. Sokat segíthetünk a patisszonok nyári fejlődésében, ha felkarózzuk őket – így kevésbé lesznek kitéve a kórokozók támadásainak és több helyük lesz szép termést érlelni. Marcsi megmutatja, mire figyeljünk a patisszon karózása közben.

Nyári kedvencünk, az uborka tud kényes lenni: ha nem időben szedjük le, a közismertebb fajták nagyon megsínylik. Marcsi kertjében különleges, édes és roppanós fajták teremnek, amelyekből kiváló uborkasaláta, kovászos uborka és egyéb ínyencség készíthető. De csak úgy, egyszerűen beleharapni egy-egy ilyen zöld csodába is fenséges érzés!

Borbás Marcsi őrségi kertjének érdekességeiről mesél ebben a részben. Különleges, nem őshonos növényeket termeszteni nagy kihívás, de érdemes kísérletezni velük, hiszen a siker dupla öröm.