Kertet tervezni nagy öröm és nem kis kihívás, különösen, ha már minden olyan helyet beültettünk, amely erre alkalmas volt, de még mindig elcsábulunk egy-egy gyönyörű és érdekes növény láttán. A Kertem mai adásában Marcsi virágoskertje Szomoru Miklós kertészmérnök segítségével újul meg: új virágágyás születik, amelyben különféle szépségek kapnak helyet. Ennek a munkának az első részét mutatjuk meg ebben az részben.
A hortenziák télen
Ha a nyáron tettünk el a virágjuk teljében pompázó hortenziákból száradni, akkor most pompás díszeket készíthetünk belőlük az ünnepi időszakban. A Kertem mai adásában Marcsi egy koszorút ékesít fel a különböző árnyalatú, megszáradt hortenziákból.
A díszfüvek téli védelme
Elérkezett az idő, hogy még a fagyok előtt gondoskodjunk a díszfüvek téli védelméről. Nagyon fontos, hogy a pampafű-féléket sosem szabad ősszel visszavágni, hanem össze kell kötni, majd tavasszal visszametszve újra fognak hajtani. A Kertem sorozat mai adásában Marcsi megmutatja, hogyan érdemes felkészíteni díszfüveinket a télre.
Ahogy nap nap után egyre közeledik a tél, és a kert már nem adhat friss zöldséget, elérkezik a csíráztatás ideje. A lakásban fűszernövényekkel, biocsírákkal, mikrozöldségekkel, de még egy kis salátatermesztéssel is próbálkozhatunk. Érdemes megtanulni a csíráztats helyes technikáját, hiszen ezekkel az apró, nagyon egészséges, vitamindús zöldekkel tehetjük teljesebbé a téli menüt. A Kertem egyik korábbi adásában Marcsi mindent megmutat, ami a sikeres csíráztatáshoz szükséges.
Szobanövények átültetése
A Kertem mai részében a szobanövények átültetéséről lesz szó. Marcsi egy csodálatos fikuszt ültet át stabilabb kaspóba, közben pedig megmutatja, mire kell odafigyelni a cserepes növények átültetésénél.
Őszi faültetés
Ősz derekán, amikor már a nyári szárazságok után, az őszi esőzésekkel a talaj visszanyeri nedvességtartalmát, elérkezett az ideje a faültetésre. Vad alanyra oltott fákat érdemes beszerezni, és elültetni – még bőven a fagyok előtt. A Kertem mai részében Marcsi gesztenyefát ültet, közben pedig mutatja, mi mindenre kell odafigyelni fák ültetéskor.
Virágrakottas
Marcsi ezúttal egy különleges virágrakottast készít, mely tavaszra fog majd kivirágozni. Remek ajándék lehet akár karácsonyra is.
A gyep őszi gondozása
Ősszel a gyepet is érdemes gondozásba venni, átszellőztetni és megtrágyázni, hogy a következő tavasszal ismét gyönyörű legyen. Marcsi is így tesz, megmutatja, miképpen érdemes ilyenkor gondoskodni a kertünk zöld felületeiről.
Tökszüret
A Kertem új adásában tökszüretre és komposztálásra invitál Marcsi. Az őrségi kertben nem kevesebb, mint nyolcféle téli tök terem, ezek nagyrészét be is gyűjti, de a szívós növények további terméssel is kecsegtetnek: az apró, már be nem érő tököknek is meglesz a helyük a tányéron. A terebélyes tökszárak pedig a komposztban hasznosulnak újra. A videó második felében a rétegelés technikáját is megmutatja Marcsi.
A szeptemberi kert
Az idei szeptember nagy esővel söpörte el az aszályos nyarat: ez a kertjeinken is meglátszik. Nem kell azonban lemondani a még beérő paradicsomról, padlizsánról, és teremni fog a cukkini utóvetése is, ráadásul most érdemes salátát palántázni a hosszú őszre, hiszen a nap vélhetően nem égeti ki már. Marcsi megmutatja szeptemberi kertjének helyenként vibráló színeit, másutt borzos ágyásait, és a poloskák meg a csigák elleni védekezéssel kapcsolatban is egyszerű, de nagyszerű tippeket kaphatunk a Kertem sorozat új epizódjából.
Mi legyen az avarral?
Mit kell tenni a száraz avarral ahhoz, hogy jövőre kertünk hasznára váljék, és ne okozzunk kárt a benne rejlő kártevőkkel? A Kertem sorozat mai része erről szól.
Elérkezett a magszedés ideje: ez az egyik legfontosabb nyár végi, ősz eleji teendő a virágoskertben és a konyhakertben egyaránt, hiszen a most begyűjtött magokkal tudjuk biztosítani, hogy jövőre is bőtermő és változatos kertünk legyen. A Kertem sorozatban Marcsi nemcsak a magszedés technikáját mutatja meg, hanem azt is, hogyan érdemes védekezni egyes fajok túlszaporodása ellen, illetve hogyan kell rózsát szaporítani.