Hazafias süteményünk: a Kossuth-kifli

Gasztro

Hazafias süteményünk: a Kossuth-kifli

Borbás Marcsi receptje

Hozzávalók

  • 30 dkg liszt
  • 8 db tojás
  • 10 dkg vaj
  • 24 dkg cukor
  • fél cs. sütőpor
  • 1 db citrom reszelt héja és leve

 

Tovább olvasok

Elkészítés

A négy egész tojást négy sárgájával és 12 dkg cukorral felverjük habosra. Amikor már jól megnőtt a térfogata és ki is fehéredett, akkor elmossuk a habverőt, és a négy tojásfehérjét kemény habbá verjük. Ezután apránként hozzáadva a maradék cukrot tovább verjük, amíg szép krémes nem lesz a hab állaga. A két habot óvatosan – hogy ne törjön össze – elkeverjük, majd beleszitáljuk a sütőporos lisztet, és a reszelt citromhéjat is. A végén belecsorgatjuk az olvasztott vajat, valamint a citrom levét, és az egészet nagy, laza mozdulatokkal elegyítjük.

Egy közepes méretű tepsit kibélelünk sütőpapírral, amelybe beleöntjük a tésztát. A tetejét megszórjuk szeletelt mandulával, és 170° C-on 30 perc alatt megsütjük. Ha elkészült, kiborítjuk egy deszkára, lehúzzuk róla a papírt, és egy tálcára óvatosan visszaborítjuk. Amikor teljesen kihűlt, közepes méretű pogácsaszaggatóval félholdakat vágunk belőle.

Ajánljuk még:

Az elfeledett gabona száz arca: a köles nem csak madáreleség, sőt!

Elfeledett ősi gabonánkra nem csak madáreleségként gondolhatunk! Könnyen emészthető, rosttartalma magas, B vitaminban gazdag, kovasav- és magnéziumforrás is egyben. És ha mindez nem lenne elég, gluténmentes, sokoldalúan felhasználható. Lehet belőle kása édesen és sósan, kiváló köretként, tehetjük lecsóba, töltelékekbe a rizst kiváltani. Csudajó pitéket és desszerteket varázsolhatunk belőle. Most néhány kedvencemet ajánlom, egyik finomabb, mint a másik!
Tipp: narancshéjjal és narancslével még pikánsabb lesz. A tetejére szórhatunk aprított diót vagy mogyorót is. A korabeli feljegyzések szerint Kossuth mandulásan szerette.